Emeklilik ve Sigorta

Şekerbank Üreten Emeklilik

Şekerbank Üreten Emeklilik nedir? Şekerbank Üreten Emeklilik 2012 nedir? Şekerbank Üreten Emeklilik hakkında ayrıntılar sitemizde buyrun

Bireysel Emeklilik Üreten Herkesin Hakkı
Şekerbank Üreten Emeklilik, üreten herkese ERGO Emeklilik ve Hayat’ın uluslararası uzmanlığı ve güvenilirliği ile Bireysel Emeklilik Sistemi’ne katılma imkanı sunuyor.

Esnaf, küçük işletme ve çiftçiye en uygun finansal ürün ve hizmetleri sunan Şekerbank’tan bir ilk daha!
Üreten Emeklilik-Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?
Şekerbank’tan Vadesiz TL Mevduat Hesabı’na sahip esnaf, küçük işletme ve çiftçi müşterilerimiz Bankamızca belirlenen ürünlerdeki çalışmaları neticesinde puan kazanırlar. Üreten Emeklilik bu puanlarla katkı payı ödemelerinin gerçekleştirildiği bireysel emeklilik uygulamasıdır.

Üreten Emeklilik’e kimler başvurabilir?
Bankamızda Vadesiz TL Mevduat Hesabı bulunan ve emeklilik günlerini huzurlu geçirmek için yatırım yapmak isteyen tüm esnaf, küçük işletme ve çiftçi müşterilerimiz başvurabilir.

Üreten Emeklilik’in sağladığı avantajlar neler?
Bankamızda sahip olduğunuz ürünler ve bu ürünleri kullanım hacminiz arttıkça, sizin adınıza bireysel emeklilik sözleşmesi çerçevesinde yatırılacak katkı payı tutarı da artar. Böylece yeterli ölçüde çalışma hacminiz varsa, ekstra ödeme yapmanıza bile gerek kalmadan bireysel emeklilik katkı paylarınız Bankamızca ödenir. Böylece hem emekliliğinizde kazanacağınız geliri artırırsınız hem de Bireysel Emeklilik Sistemi’nin getirdiği tüm vergi avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Şekerbank’tan kazanacağınız Üreten Emeklilik katkı payı tutarı nasıl hesaplanır?
Sahip olduğunuz Vadesiz TL Mevduat, Vadeli TL Mevduat, Çek, Taksitli Ticari Kredi niteliğindeki krediler, Kredili Mevduat Hesabı, Hasat Kart, POS, SPOT, BCH Kredi hesaplarınızın ortalama bakiyesi aylık olarak takip edilir ve Bankamızca belirlenen oranlarla puanlarınız hesaplanır. Sene sonunda hesaplanan puanlarınız katkı payına dönüşür.

Üreten Emeklilik katkı payını nasıl öderim?
Üreten Emeklilik katkı payı ödemeleriniz için iki seçeneğiniz var:

•İlk Seçenek: Giriş aidatını ödeyerek ürünü satın aldıktan sonra (belirlenen minimum katkı payı tutarı altında kalmamak üzere) kendi belirleyeceğiniz katkı payı tutarlarını, hesabınızdan veya kredi kartınızdan düzenli ödeme talimatı vererek aylık olarak ERGO Emeklilik ve Hayat A.Ş. bireysel emeklilik şirketine ödersiniz. Üreten Emeklilik aracılığıyla, belirlenen ürünlerdeki çalışmalarınıza göre hesaplanan puanlarınız baz alınarak Şekerbank tarafından yıl sonunda adınıza ek katkı payı ödenir
•İkinci Seçenek: Bankamızla çalışarak kazandığınız puanlar elverdiği kadarı (eğer yeterli hacme ulaştıysanız tamamı), o yıla ait giriş aidatınız ve katkı payı olarak Şekerbank tarafından ödenir. Ödemeler bir sonraki takvim yılının başından başlayan katkı paylarını karşılamak üzere sene sonunda yapılır. O yıl için eksik kalan aylara ait katkı paylarını siz ödeyebilirsiniz.

Başkasının adına katkı payı yatırabilir miyim?
Herkes adına katkı payı yatırabilirsiniz, fakat sözleşmeyi başkasına devredemezsiniz.

Bireysel Emeklilik Sistemi, SGK gibi sağlık hizmetleri sunar mı?
Bireysel Emeklilik Sistemi; birikimlerin toplanması, değerlendirilmesi ve kişiye toplu para veya maaş ödenmesi esasına dayanır. Bu sistem size, Sosyal Güvenlik Kurumu’nda mevcut olan sağlık hizmetlerini veya diğer hizmetleri sunmaz. Ancak, Üreten Paket sahibiyseniz, bankamızca sunulan Üreten Sigorta ile 5000 TL’ye kadar acil sağlık harcamalarınızı karşılayabilirsiniz.

Üreten Emeklilik’e dahil olduğum zaman, prim ödediğim SGK’dan çıkmam gerekir mi?
Hayır. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndaki haklarınız devam eder. Yani, Bireysel Emeklilik Sistemi’ne katkı payı ödeyip ikinci bir emeklilik geliri elde edebilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndaki emeklilik hakları, Bireysel Emeklilik Hesabı’na aktarılamaz.

Üreten Emeklilik ile ne kadar sürede emekli olurum?
En az 10 yıl düzenli olarak katkı payınızı ödemeniz ve 56 yaşını doldurmanız koşulu ile emekli olabilirsiniz.

En az ne kadar ödeyerek bu sisteme girebilirim?
Üreten Emeklilik’te ödeyebileceğiniz en az tutar 65 TL’dir. Ancak ödenen katkı payı tutarı ne kadar yüksek olursa, emeklilik döneminde elde edilecek gelir o kadar yüksek olur. Giriş aidatı 200 TL’dir. 100 TL’si peşin olarak alınırken, aidatın bu peşin kısmı katkı payları gibi aylık olarak tahsil edilebilir. Ayrıca 5 yıl boyunca Bireysel Emeklilik Sistemi’nde kaldığınızda, kalan 100 TL’lik kısım tahsil edilmez.

Üreten Emeklilik size nasıl bir vergi avantajı sağlar?
Bireysel Emeklilik Sistemi’ne girdiğinizde, hem katkı payı yatırmada ve yatırımın değerlendirilmesinde hem de maaş veya toplu para alma dönemlerinde önemli vergi avantajlarından faydalanırsınız.

Bu avantajlardan yararlanıp birikim yaparken:
•Katkı payınızı gelir vergisinden düşürebilirsiniz.
•Yatırdığınız katkı payının %15 ile %35’i arasında bir oranda daha az vergi ödeyeceğiniz için kazançlı çıkarsınız.
Birikimlerinizi değerlendirirken:
Birikimlerinizin değerlendirildiği emeklilik yatırım fonları dahilindeki menkul kıymetlerin getirileri gelir vergisinden muaf tutulur.

Üreten Emeklilik, Şekerbank T.A.Ş. tarafından ERGO Emeklilik ve Hayat A.Ş.’nin acentesi olarak sunulmaktadır.

Üreten Emeklilik paketinin avantajlarından hemen yararlanmaya başlayın.

 

Esnaf ve işletmeler Üreten Paket’ten faydalanabilirler.

Eğer kayıtlarınızı işletme defteri esasına göre tutan bir esnafsanız…

Eğer defterlerinizi bilanço esasına göre tutuyorsanız ve yıllık cironuz 5 milyon TL altındaysa…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu