.Güncel Bilgiler

Şeker banktan uluslararası menkulleştirme işlemi

Şeker banktan uluslararası menkulleştirme işlemi  hakknda bilgiye sitemizden ulaşabilirisniz ww.internetbankasi.org

Türkiye’nin kredi varlığına dayalı ilk “uluslararası menkulleştirme işlemi” Şekerbank’tan…

 

Şekerbank küçük ve orta boy işletmelere hizmet veren lider bankalardan biri olma özelliğiyle 56 yıldır Türkiye genelindeki yaygın şube ağı sayesinde KOBİ’lere yönelik finansman olanaklarını genişletmeye devam ediyor. Bu alandaki bilgi birikimini küçük işletmelerin finansmanında lider banka olma yönünde kullanan ve KOBİ’lere desteğini daha uzun vadeli kaynaklar yaratarak sürdüren Şekerbank bu kez yine uzun vadeli kaynak yaratmaya yönelik olarak, kredi portfoyündeki KOBİ’lere sağlanan kredilere dayalı bir menkulleştirme işlemi için UniCredit Bank AG, Londra Şubesine yetki verdi. Söz konusu işlem Türkiye’de ilk kez bir bankanın kredi portföyüne dayalı bir menkulleştirme işlemi olması nedeniyle önem arz ediyor. Böylece şimdiye kadar bankacılık sektöründe yapılan ve alacağa dayalı olan menkulleştirme işlemlerine yeni bir boyut kazandırılmış olacak.

2010 yılının ilk yarısında tamamlanması planlanan işlem ile başlangıç miktarı 100 milyon EURO olmak üzere, orta vadeli bir fon sağlanması amaçlanıyor. Şekerbank, KOBİ bankacılığında uzman bir banka olarak, en sağlıklı KOBİ kredi portföylerinden birine sahip. Bu özelliği ve Şekerbank’ın uluslararası tanınırlığı birleştiğinde, işlemin uluslararası yatırımcılar tarafından ilgiyle karşılanacağı bekleniyor.

Sağlanacak bu kaynak Şekerbank’ın “Anadolu Bankacılığı” stratejisi doğrultusunda yine KOBİ müşterilerine kullandırılacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu