Emeklilik ve Sigorta

Meslek Grupları Emeklilik Planları (vakıfbank)

Üniversite BES Grup Emeklilik Planı :

Üniversitelilere ve üniversitelerimizde görevli herkese sunmuş olduğumuz avantajlı Grup Emeklilik Planlarıdır.Giriş aidatı ödemeden, düşük yönetim gideri kesintisi ve asgari 45 TL katkı payı ödemesi yaparak bu plana dahil olabilirsiniz.

Eczacım BES Grup Emeklilik Planı :

Tüm eczane sahibi ve çalışanlarına sunmuş olduğumuz avantajlı Grup Emeklilik Planlarıdır.Giriş aidatı ödemeden, düşük yönetim gideri kesintisi ve asgari 45 TL katkı payı ödemesi yaparak bu plana dahil olabilirsiniz.

Maliyecim BES Grup Emeklilik Planı :

Maliyeciler, Mali Müşavirler, Serbest Muhasebeciler ve Maliye Bakanlığına bağlı tüm çalışanlara sunmuş olduğumuz avantajlı Grup Emeklilik Planlarıdır.Giriş aidatı ödemeden, düşük yönetim gideri kesintisi ve asgari 45 TL katkı payı ödemesi yaparak bu plana dahil olabilirsiniz.

Taksicim BES Grup Emeklilik Planı :

Tüm taksici esnafına, ticari taksi sahiplerine ve çalışanlarına sunmuş olduğumuz avantajlı Grup Emeklilik Planlarıdır.Giriş aidatı ödemeden, düşük yönetim gideri kesintisi ve asgari 45 TL katkı payı ödemesi yaparak bu plana dahil olabilirsiniz.

Öğretmenim BES Grup Emeklilik Planı :

Tüm Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı çalışanlar ve yakınlarına sunmuş olduğumuz avantajlı Grup Emeklilik Planıdır.Giriş aidatı ödemeden, düşük yönetim gideri kesintisi ve asgari 45 TL katkı payı ödemesi yaparak bu plana dahil olabilirsiniz.

Futbolcum BES Grup Emeklilik Planı :

Tüm Amatör ve Profesyonel sporcular ve yakınlarına sunmuş olduğumuz avantajlı Grup Emeklilik Planıdır.Giriş aidatı ödemeden, düşük yönetim gideri kesintisi ve asgari 45 TL katkı payı ödemesi yaparak bu plana dahil olabilirsiniz.

Kimyacım BES Grup Emeklilik Planı :

Tüm Kimya sektörü çalışanlarına ve ailelerine özel olarak hazırlanmış bir Grup Emeklilik Planıdır.Giriş aidatı ödemeden, düşük yönetim gideri kesintisi ve asgari 45 TL katkı payı ödemesi yaparak bu plana dahil olabilirsiniz.

Kadınlarımız BES Grup Emeklilik Planı :

Tüm annelere, ev hanımlarına, çalışan ve çalışmayan, 18 yaşını doldurmuş tüm hanımlara sunmuş olduğumuz avantajlı Grup Emeklilik Planıdır.Giriş aidatı ödemeden, düşük yönetim gideri kesintisi ve asgari 70 TL katkı payı ödemesi yaparak bu plana dahil olabilirsiniz.

Madencim BES Grup Emeklilik Planı :

Tüm maden ocaklarında çalışan işçi ve işverenleri ile yakınlarına sunmuş olduğumuz avantajlı Grup Emeklilik Planıdır.Giriş aidatı ödemeden, düşük yönetim gideri kesintisi ve asgari 70 TL katkı payı ödemesi yaparak bu plana dahil olabilirsiniz.

Ortaköylüm BES Grup Emeklilik Planı :

Tüm Ortaköy Esnafı, çalışan işçi ve işverenleri ile yakınlarına sunmuş olduğumuz avantajlı Grup Emeklilik Planıdır.Giriş aidatı ödemeden, düşük yönetim gideri kesintisi ve asgari 70 TL katkı payı ödemesi yaparak bu plana dahil olabilirsiniz.

Perpa BES Grup Emeklilik Planı :

Tüm Perpa Esnafı, çalışan işçi ve işverenleri ile yakınlarına sunmuş olduğumuz avantajlı Grup Emeklilik Planıdır.Giriş aidatı ödemeden, düşük yönetim gideri kesintisi ve asgari 45 TL katkı payı ödemesi yaparak bu plana dahil olabilirsiniz.

Caddelim BES Grup Emeklilik Planı :  

Tüm Bağdat Caddesi Esnafı, işçi ve işverenleri ile yakınlarına sunmuş olduğumuz avantajlı Grup Emeklilik Planıdır.Giriş aidatı ödemeden, düşük yönetim gideri kesintisi ve asgari 45 TL katkı payı ödemesi yaparak bu plana dahil olabilirsiniz.

Emniyetim BES Grup Emeklilik Planı :  

Tüm Emniyet Teşkilatı çalışanları ve yakınlarına sunmuş olduğumuz avantajlı Grup Emeklilik Planıdır.Giriş aidatı ödemeden, düşük yönetim gideri kesintisi ve asgari 50 TL katkı payı ödemesi yaparak bu plana dahil olabilirsiniz.

Katılımcılar aşağıdaki skalalar doğrultusunda emeklilik planlarının fon dağılımlarını kendileri belirleyebilirler.

Emeklilik Fonları Meslek Grubu Emeklilik Planı
Minimum Maximum Önerilen
Minimum Maximum
VEK-Kamu Borçlanma Araçları Fonu 0% 100% 15% 85%
VEH-Hisse Senedi Fonu 0% 70% 10% 50%
VEE-Esnek Fon 0% 70% 0% 70%
VET-Türk Eurobond Fonu 0% 70% 0% 70%
VEG-Uluslararası Karma Fon 0% 15% 0% 15%
VEL-Likit Fon 0% 100% 15% 85%
VEU-Uluslararası Borçlanma Fonu 0% 15% 0% 15%

Asgari Katkı Payı: Asgari katkı payında, her yıl bu planın tasdik tarihinin yıl dönümlerinden bir ay önceki tüik tarafından yayınlanan yıllık TÜFE artış oranında artırım yapılır.

Katkı Payı: Sisteme girebilmek için en az asgari katkı payının ödeneceğini bildiren bir yatırım planlanmalıdır. Bu rakamın üzerinde örneğin aylık 100 TL ( aylık katkı payı )ödeyeceğinizi emeklilik sözleşmesinde belirtebilirsiniz, bunun üzerinde yapmış olduğunuz ödemeler de sisteme kabul edilir. Asgari katkı payının altında yapmış olduğunuz ödemeler, katkı payı ödemesinde belirtilen esaslara göre yatırıma yönlendirilir. Katkı payı ödemeye ara verebilirsiniz.

Ödeme Şekli: Ödemelerinizi aylık, 3 aylık, 6 aylık ya da yıllık olarak yapabilirsiniz. Nakit, kredi kartı, banka havalesi, otomatik banka talimatı, banka çeki, ATM, internet gibi tahsilat kanallarından ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Toplu Ödeme: sözleşmenin başında yapılan katkı payının üzerinde yapacağınız ödemeler için (toplu ödemeler ), yıllık katkı payından daha az olan ödemeler için %1, yıllık katkı payına eşit ya da fazla olan ödemeler için %0 yönetim kesintisi yapılır.

Ara Ödeme: Daha sonraki katkı payı üzerinde yapılan ödemelerde, ödeme tarihinden önceki son bir yıllık döneme ait ödenmemiş katkı paylarına mahsup  edilenler ve ödeme tarihinden itibaren azami bir yıllık döneme ait ödenmesi gereken katkı payı olarak kabul edilenler dışında yapılan ek katkı payı ödemeleri için asgari katkı payının 80 katına kadar %1 bu tutarın üzerindeki ödemelerde %0 oranında yönetim gideri kesilir.

Ödemelerin Yatırıma Yönlendirilmesi: Yapmış olduğunuz ödemeler ödemenin şirketimiz hesabına geçtiği saat itibariyle değer kazanmaya başlar. Şirketimiz hesabına saat 13:00’a kadar yapılan ödemeler aynı gün, saat 13:00’dan sonra yapılan ödemeler bir işgünü sonra değer kazanmaya başlayacaktır.

Fon İşletim Gideri: Toplam fon birikiminiz üzerinden para piyasası likit-kamu  emeklilik yatırım fonu için günlük yüz binde 5 diğer fonlarımızda günlük yüz binde 7,5 oranında fon işletim gideri kesintisi yapılır.

Özel Hizmet Gideri: Bireysel emeklilik sistemi yönetmeliğinde belirtilen bildirimler dışında yapılan bildirimler için birikimlerden yılda bir kez brüt asgari ücretin %2’si oranında yıl sonunda indirim yapılır.

Ara Verme Gideri: Bir yıl süre ile katkı payı ödememiş olmanız durumunda katkı payı ödemeye ara vermiş kabul edilirsiniz. Ara vermiş kabul edilen emeklilik sözleşmenize ödeme yapıp yapmadığınıza bakılmaksızın önceden ödemeyi öngörmüş olduğunuz tutar üzerinden asgari ücretin aylık tutarının %25’ini aşmamak üzere birikiminizden ek yönetim gideri indirimi yapılır. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu