.Güncel Bilgiler

Merkez Bankası, politika faizinde değişikliğe gitmedi 15 Şubat 2011

Merkez Bankası, politika faizinde değişikliğe gitmedi 15 Şubat 2011 nedir? Merkez Bankası, politika faizinde değişikliğe gitmedi 15 Şubat 2011 hakkında ayrıntılar aşağıdadır buyrun

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, borçlanma faiz oranlarını yüzde 1,50, borç verme faiz oranını yüzde 9 düzeyinde sabit tuttu. Politika faizi oranı olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı da yüzde 6,25’de sabit tutuldu.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (Kurul), faizin sabit tutulmasına karar verdi. Politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 6,25’de kaldı.

Kurul, gecelik faiz oranlarını borçlanma faiz oranı yüzde 1,50, borç verme faiz oranı yüzde 9, açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranı yüzde 8 olarak belirledi. Geç Likidite Penceresi Faiz Oranları ise geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası’nda saat 16.00–17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 0, borç verme faiz oranı yüzde 12 olarak tutuldu.

Kurul yaptığı açıklamada, son dönemde iktisadi faaliyete dair açıklanan verilerin Ocak Enflasyon Raporu’nda sunulan görünümle büyük ölçüde uyumlu seyrettiğine işaret etti. İç talepteki artışın desteğiyle iktisadi faaliyet toparlanmaya devam ettiğine vurgu yaparak, “Dış talep ise yakın dönemde bir miktar hızlanmakla birlikte göreli olarak zayıf seyretmektedir. İstihdam koşullarındaki iyileşme sürmekte, ancak işsizlik oranları halen yüksek seviyelerde bulunmaktadır. Yıllık enflasyonun Şubat ayında bir miktar daha düşüş gösterdikten sonra, ikinci çeyrekten itibaren dalgalı bir seyir izleyerek yıl sonunda Ocak Enflasyon Raporu’ndaki tahmine yakın bir düzeyde gerçekleşeceği öngörülmektedir.” değerlendirmesinde bulundu.

Merkez Bankası’nın Kasım ayından bu yana alınan tedbirlerin makro finansal riskleri azalttığına işaret edilen açıklamada, “Bunun yanı sıra, alınan parasal sıkılaştırma kararları enflasyon üzerindeki iç talep kaynaklı baskıları sınırlayacaktır. Bununla birlikte, enerji ve diğer emtia fiyatlarında gözlenen hızlı artışların enflasyon üzerinde arz yönlü ilave bir risk unsuru teşkil ettiğine dikkat çekilmiştir.” ifadeleri kullanıldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu