.Güncel Bilgiler

Kredili Mevduat Hesabı Faizleri Yüksek

krediKREDİ kartı faiz oranları yüzde 2.75 ile yüzde 3.49 arasında değişirken, çalışanların maaşlarının yattığı kredili mevduat hesaplarına uygulanan aylık faiz yüzde 5.49’a kadar çıkıyor. Bu, yıllık enflasyonun yüzde 5.39 olduğu bir ortamda çalışanları yıllık yüzde 65.88 faizle karşı karşıya bırakıyor.

MERKEZ Bankası’na yasayla üst sınır belirleme zorunluluğu getirilmesiyle birlikte, kredi kartlarında mevduat faiz oranlarının iki katını geçemeyen bankalar, kredili mevduat hesaplarının faizine yüklendi. Çalışanların ya da emeklilerin maaşları kadar avans kullanabilmesine olanak sağlayan bu hesaplara uygulanan faiz oranları yüksek düzeyde seyrediyor. Sınırlama yüzünden kredi kartlarına aylık en fazla yüzde 3.49 faiz uygulayabilen bankalar, çalışanların maaşlarının yattığı hesaplara uyguladığı faiz aylık yüzde 5.49’a kadar ulaşıyor. Bunun sonucunda çalışanlar, enflasyonun yıllık yüzde 5.39 olduğu bir ortamda maaşlarına karşılık yıllık yüzde 65.88 faiz oranıyla avans çekebiliyor.

Üst limiti aşamıyor

2008 Haziran ayından itibaren uygulamaya giren yasaya göre, kredi kartı faizlerine artık her ay üst sınır belirleniyor. Merkez Bankası’nın aylık mevduat faiz oranlarının ortalamasına göre belirlediği bu üst limit de mevduat faizlerinin 2 katını aşamıyor. Böyle olunca da bankalar taksitlendirilen ya da nakit avans çekilen kredi kartı harcamalarına eskiden olduğu gibi istedikleri faiz oranlarını yansıtamıyor. Merkez Bankası’nın belirlediği üst limitlerini aşamıyor. Bu limit de şu anda aylık yüzde 3.49 düzeyinde bulunuyor. Bankalar, şimdi kriz ortamında çalışanların imdadına yetişen kredili mevduat hesaplarının faizine yükleniyor. Çalışanların kredili mevduat hesaplarından bir sonraki maaşlarına karşılık anında avans kullanabilmesi, bu hesapların son 6 aydan her ay ortalama yüzde 5 büyümesine yol açtı. Bunda da başvuru prosedürlerinin uygulanmaması etkili oldu.

Kredi faizinden 3.5 kat fazla

Arkadaşımız Mehtap Özcan’ın yaptığı araştırmaya göre, bankalar bireysel ihtiyaç kredilerine aylık yüzde 1.47-1.59 arasında değişen faiz oranlarını yansıtırken, bu kredili mevduat hesaplarında yüzde 5.49’a ulaşıyor. Böyle olunca da, aylık yüzde 1.47’yle bireysel kredi kullananlara yıllık yansıtılan faiz yüzde 17.64 olurken, kredili mevduat hesaplarında yüzde 65.88’e kadar çıkıyor. Bireysel kredilere oranla 3.5 kat fazla olan kredili mevduat hesaplarına en yüksek aylık faizi yüzde 5.49 ile HSBC ve yüzde 5.25’le Akbank uyguluyor. Garanti ve Yapı Kredi yüzde 4.99 aylık faiz yansıttığı bu hesaplara Vakıfbank yüzde 4.70, İş Bankası ve Citibank yüzde 4.50, Finansbank yüzde 4.49 faiz uyguluyor. Kredili mevduat hesaplarına en düşük oranı yüzde 3.5’le Ziraat Bankası yansıtıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu