.Güncel Bilgiler

Konut Kredisinde Faizler %1 in altına inebilir

Son günlerde yaşanan mortgage kredisi rekabeti iyice kızışıyor. Bankalar adeta faiz indirme yarışına girdi. Böyle bir ortamda, faizlerin %1 in altına inmesini bekliyoruz. Ayrıntılar için buyrun;

Merkez Bankası’nın faizleri düşürmesinin ardından bankalar arasında konut kredisini düşürme yarışı başladı. Konut sektörü yetkililerine göre, sağlam bir orta vadeli programla sıkı maliye politikalarının süreceği ve bütçe açıklarının faiz yükselişine sebep olmayacağı konusunda güven oluşursa, beş yıldan daha uzun vadeli kredilerde de faizler yüzde 1’in altına inebilir.

Merkez Bankası’nın borçlanma faizinde yaptığı ve toplamda 900 baz puanı bulan indirimlerin yılın kalanında da süreceği beklentisiyle bankalar, kısa vadeli konut kredisi faizlerini önce 1-2 yıl vadede, ardından da 5 yıl vadede yüzde 1’in altına indirmeye başladı. Yetkililere göre, bu durum yeni bir döneme işaret ediyor. Fonlama maliyetlerinin aşağı inme beklentisi bankaları, uzun vadeli konut kredilerinde faizleri aşağı çekmeye teşvik ederken, 5 yıl vadede ilk adımı hafta sonu atan Akbank’ın ardından, Finansbank da 5 yıl vadeli konut kredilerini yüzde 1’in altına çektiğini açıkladı. Konut kredilerinde 10 yıllık vadede ise faizler yüzde 1’in hafif üzerinde bulunuyor.

Yapı Kredi Bankası Konut Finansmanı Pazarlama Bölümü Başkanı İsmet Erdem, uzun vadedeki konut kredisi faizlerinin yüzde 1’in altına inmesi için, düşük enflasyon ve genel olarak düşük faiz düzeylerinin ekonomik daralmanın sona ermesinden sonra da devam edeceğine ilişkin beklentilerin güçlenmesi gerektiğini söyledi. Erdem, “Sağlam bir orta vadeli programla maliye politikasının ilerleyen yıllarda disiplinli bir şekilde sürdürüleceğine ve bütçe açıklarının bir faiz yükselişine yol açmayacağına ilişkin güvenin tesis edilmesi bunu sağlayabilir.” dedi. Akbank’ın Genel Müdür Yardımcısı Galip Tözge de, enflasyon oranının düşük seyrine devam edeceği beklentisiyle konut kredisi faizlerinde başlayan bu düşüş sürecinin kalıcı olacağını kaydetti. Beş yıldan daha uzun vadeli kredilerde faizin yüzde 1’in altına düşmesi için hangi koşulların gerektiği sorusuna ise Tözge şöyle cevap verdi: “IMF ile anlaşılması ve hükümetin orta vadeli bir plan açıklayarak kamu maliyesindeki durumu netleştirmesi durumunda uzun vadeli faizlerde bir düşüş gözlemlenebileceğini düşünüyoruz. Açıklanacak orta vadeli planda bütçe denkliğinin sağlanması ve faiz dışı fazla yaratılmasının netleşmesi uzun vadeli faizlerde düşüşü getirebilecektir.” Garanti Bankası iştiraklerinden Garanti Mortgage Genel Müdür Yardımcısı Umur Güven, Türkiye’nin küresel ekonomik krizi en az olumsuz gelişmeyle atlatan ülkeler arasında olduğunu belirterek, “Fakat faiz oranlarının uzun vadede yüzde bir seviyesine yerleşmesi için ekonomik istikrarın artması, liranın daha stabil bir yatırım enstrümanı olması ve belirsizliklerin minimumda olması gerekmekte.” şeklinde konuştu. Güven, uzun vadede faizlerin yüzde 1 seviyelerini koruması için birkaç yıl daha ekonominin olumlu seyrine devam etmesi ve kendini kanıtlaması gerekeceğini kaydetti. İSTANBUL REUTERS

konutfaizleri

Bankaların mortgage’ta indirim yarışı sürüyor

Garanti Bankası, Finansbank ve Vakıfbank, dün konut kredi faizlerinde indirime gitti. Garanti Bankası, mortgage kredilerinde 12 ay vadeye kadar faiz oranını, yüzde 0,81’den 0,67’ye, indirdi. Bankanın 25-36 ay vadede uyguladığı faiz oranı yüzde 1,01’den yüzde 0,87’ye 85-120 ay vadede ise yüzde 1,17’den yüzde 1,14’e düşürüldü. Yeni faiz oranlarına göre, bankanın yüzde 1,02 faiz oranıyla 80 bin lira tutarında kullandırdığı 60 ay vadeli kredinin masraf toplamı, sigortalar hariç 4 bin 400 lira oldu. Finansbank da, konut kredisi faiz oranlarında 12 ay üzerindeki vadeler için indirim yaptı. Daha önce, 1-12 ay vade ile alınacak indirimli konut kredisi faiz oranını yüzde 0,66’ya indiren banka, faiz oranlarını 24 ay vade için yüzde 0,92’den 0,86’ya, 36 ay vade için yüzde 0,99’dan 0,96’ya, 48 ay vade için yüzde 1,02’den 0,96’ya, 60 ay vade için yüzde 1,06’dan 0,96’ya, 72 ve 84 ay vadeler için yüzde 1,12’den 1,06’ya, 96, 108, 120 ay vadeler için yüzde 1,15’ten 1,06’ya indirdi. Finansbank’ın 144 ve 180 ay vadelerde ise 1,15 olan faiz oranı 1,16 olarak belirlendi. Vakıfbank ise, konut kredilerinde uygulanan faiz oranını 5 yıl vadede yüzde 0,99’a indirirken, tüm vade ve miktarlarda komisyonu bin TL ile sınırlandırdı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu