.Güncel Bilgiler

Konut Kredisi Alırken Dikkat Edin.

konut kredisiTüketiciler Derneği (TÜDER) Genel Başkanı Engin Başaran, konut kredisi alınırken, sabit faizli ve vadesi 5 yıldan uzun olmayan kredilerin tercih edilmesi gerektiğini bildirdi.

Başaran, AA muhabirine yaptığı açıklamada, konut satın almanın, pahalı bir yatırım ve kişinin yaşamındaki en önemli kararlardan biri olduğunu söyledi.

Konut satın alırken çoğu zaman krediye ihtiyaç duyulduğunu belirten Başaran, özellikle 5 yıldan uzun vadeli kredi almanın ise riskli olduğuna dikkati çekti.

Banka kredisi kullanan yüzlerce kişinin hacizle karşı karşıya kaldıklarını anımsatan Başaran, ”Bu nedenle, bu kadar önemli bir konuda, konut satın alırken çok iyi düşünülmeli, doğru karar verilmeli. Aylık bütçe mutlaka gözden geçirmeli, sonu çok daha kötü olabilecek kararlar verilmemeli” dedi.

Gelinen süreçte, konut kredilerinde bir yandan faizlerin düştüğü, diğer yandan da düşük faizlerin vadelerinin uzadığı şeklinde haberler çıktığını ifade eden Başaran, şöyle konuştu:

”Bu haberlerde, yüzde 1’in altına düşen faizlerin sanki 3 yıl veya 5 yıl gibi uzayacağı izlenimi var. Oysa ilk birinci yıl yüzde 1’in altına düşen faizler, ikinci yıl biraz, üçüncü yıl daha da yükselerek devam etmekte. Bu bağlamda, araştırma yaparken yalnızca ilk bir yıllık değil, izleyen diğer yıllarda da faizin ne kadar olacağı sorgulanmalı ve sözleşmelerde bu bilgilerin mutlaka yazılmasına dikkat edilmeli. Çok önemli bir sorgulama da ‘masraflar’ için yapılmalı. Komisyon masrafları kalem kalem sorguladıktan sonra ve faizle birlikte değerlendirilmeli. Ayrıca konut kredileri, ipoteğe dayalı oldukları için ‘sigorta yaptırmanın zorunlu olmadığı’, isteğe bağlı olduğu da unutulmamalı. Ancak olabilecek riskleri hesaba katarak önceden sigorta yaptırmak yatırımımızı güvence altına alır.”

-”SABİT FAİZLİ KREDİ ALIN”-

Başaran, konut kredilerinde faizlerin ‘sabit’ veya ‘değişken’ olabildiğini belirterek, değişken faizle kredi almanın çok büyük riskler taşıyabileceğini bildirdi.

Kredilerin tümünün ‘sabit faizle’ alınmasını öneren Başaran, ”Kredilerde faizler düşse bile zaten yeniden yapılandırmada masraf adı altında alınan paralar, düşen faizin etkisini bitirmekte veya azaltmaktadır. Aynı zamanda konut kredilerinde, borcun tamamı önceden ödenmek istendiğinde belli bir oranda ceza uygulanacağı da unutulmamalıdır” dedi.

Başaran, konutların ekonomik ömrünün yaklaşık 50 yıl olduğunu düşünerek, çok yaşlı olmayan, depreme dayanıklı, inşaat kalitesi standartlara uygun, yapı projesi olan, zemin etüdü yapılmış, deprem yönetmeliği yapılan, ruhsatı ve kullanım izni bulunan konutların alınasını da önerdi.

Başaran, konut kredisi kullanırken risklerin göz önünde bulundurulması gerektiğini vurgularken, son zamanlarda hacizli gayrimenkul sayısında artış görüldüğünü de belirtti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu