.Güncel Bilgiler

Kart Borçlarına Af Geliyor 13 Aralık 2010

Kart Borçlarına Af Geliyor 13 Aralık 2010 nedir? Kart Borçlarına Af Geliyor nedir? Kart Borçlarına Af Geliyor hakkında ayrıntılar aşağıdadır buyrun detaylar aşağıdadır

13 Aralık 2010 tarihli bazı basın yayın organlarında “Kart borçlarına af geliyor” başlığı ile haber ve değerlendirmelere yer verilmiştir. Genel nitelikli olan bu değerlendirmenin daha doğru anlaşılmasını teminen Birliğimiz tarafından aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür:

 

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken 6 Aralık 2010 tarihinde Türkiye Bankalar Birliği’ni (TBB) ziyaret ederek Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince ile görüşmüştür. Görüşmede, sicil affı ve kredi kartı borçlarının yapılandırılması konular ele alınmıştır.

  • Sicil affı uygulamasının daha önce de gündeme geldiği, bankaların kredi kullandırırken asıl önem verdikleri konunun, müşterilerin krediyi ödeme gücü olduğu belirtilmiştir.
  • Kredi kartı borçlarını ödemeyi isteyen ancak ödeme güçlüğü içine düşmüş müşteriler için 2009 yılının ikinci yarısında bir yapılandırma gerçekleştirdiği ifade edilmiştir. Bu nedenle yeni bir düzenlemeye gerek olmadığı açıklanmıştır.
  • Bireysel ve ticari nitelikli kredi kartlarına ilişkin Kasım 2010 verilerinin, kredi kartlarında sorunlu kredilerin azalmakta olduğunu gösterdiği söylenmiştir.
  • Borcunu ödemeyi isteyen ancak ödeme sıkıntısı içinde olan esnaf ve sanatkarların yapılandırma taleplerinin de gönüllülük esasında değerlendirilebileceği konuşulmuştur. TESK tarafından belirlenecek ihtiyaçların TBB’ye iletilmesi durumunda, TESK ve yapılandırmaya olumlu bakan bankaların taraflarının katılacağı bir komitede konunun ele alınabileceği prensip olarak benimsenmiştir.
  • TESK ve TBB arasında yapılacak çalışmalarda sadece sorunlu kredilerin değil, TESK üyelerinin kredi ihtiyaçlarına ilişkin bir değerlendirmenin yapılabileceği konuşulmuştur.

 

Yukarıda belirtilen hususlar çerçevesinde kredi kartlarına yönelik genel nitelikli bir yapılandırma çalışmasının TBB’nin gündeminde olmadığını bilgilerinize sunarız.

Kamuoyuna duyurulur.

Saygılarımızla,

Türkiye Bankalar Birliği

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu