.Güncel Bilgiler

Karneni göster, kitabını al

Türkiye İş Bankası’nın 2007-2008 eğitim öğretim yılının sonunda başlattığı ve bugüne kadar gerçekleştirilmiş en büyük kitap kampanyalarından biri olan “Karneni Göster, Kitabını Al” kampanyası, bu eğitim öğretim dönemi ile yedinci yılına ulaşıyor.
 
Çocukların küçük yaşta kitap okuma alışkanlığı edinmesini, daha çok çocuğun nitelikli kitapla buluşmasını ve öğrenciler için fırsat eşitliğinin oluşmasına katkıda bulunmayı amaçlayan İş Bankası, Türkiye’nin yanı sıra Almanya, Bulgaristan, Fransa, Gürcistan, Hollanda, Irak, İngiltere, İsviçre, KKTC, Kosova ve Rusya’daki şubelerinde de karnesini getiren 1 milyon ilk ve orta öğretim öğrencisine kitap armağan edecek.
İş Bankası’nın bu yılki karne hediyesi ise Türk edebiyatının usta isimlerinin öykülerinden derlenen ve Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları tarafından hazırlanan “Yazarlarımızdan Öyküler” isimli kitap olacak. İlk ve orta öğretim öğrencileri; Sait Faik Abasıyanık, Halide Edip Adıvar, Adnan Binyazar, Sabahattin Ali, Muharrem Buhara, Feyza Hepçilingirler, Rıfat Ilgaz, Yaşar Kemal, Fikret Otyam, Mehmet Zaman Saçlıoğlu, Ömer Seyfettin, Mine Soysal ve Necati Tosuner’in öykülerinin yer aldığı kitaplarını 2013-2014 eğitim öğretim yılının sona erdiği 13 Haziran’dan itibaren herhangi bir İş Bankası şubesinden alabilecek.
Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi, bu yıl da belirli sayıda kitap görme engelli çocuklar için Braille alfabesiyle basılarak görme engelli öğrencilere eğitim veren okulların kütüphanelerine ulaştırılacak. Ayrıca Yatılı Bölge Ortaokullarında öğrenim gören öğrenciler ile Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı Sevgi Evleri’nde kalan çocuklara da “Yazarlarımızdan Öyküler” kitabı hediye edilecek.
İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada İş Bankası olarak Atatürk’ün belirlediği kuruluş misyonuna uygun olarak ana faaliyet konusunun yanında Türkiye’nin ekonomik ve sınai kalkınmasıyla birlikte kültürel ve sosyal gelişimine de doğrudan katkıda bulunmayı görev bildiklerini belirterek, Karneni Göster Kitabını Al kampanyasının da bu görev bilincinin neticelerinden biri olduğunu ifade etti.
İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali şunları söyledi;
“İş Bankası olarak sosyal sorumluluk projelerimizle ülkemizin toplumsal refahına yapabildiğimiz her katkıyı çok önemsiyoruz. Ülkemiz son 20 yılda diğer pek çok alanda olduğu gibi eğitim alanında da gelişme kaydetmiştir. Nicelik olarak hepimizi mutlu eden bu kazanımlarımızı nitelik olarak daha da geliştirip korumak hepimizin ödevidir kanaatindeyim.
Bu projeyi istikrarla sürdürerek, çocuklarımıza ve ülkemizin geleceğine katkıda bulunmaktan dolayı büyük mutluluk duyduğumuzu İş Bankası’nın tüm çalışanları adına bir kez daha belirtmek isterim. Okulların kapandığı gün sınıflarda, okul bahçelerinde yaşanan tatlı heyecanı tüm Şubelerimizde hissediyor, çocuklarımızın tatil sevincine hediye ettiğimiz kitaplarla küçük bir katkı sağladığımıza inanıyoruz”.
Karneni Göster Kitabı Al kampanyasının basın toplantısına kitapta öyküleri yer alan yazarlar ve kitabın önsözünü yazan Doğan Hızlan katılarak kampanyayla ilgili birer konuşma yaptı.

İş Bankası, Karneni Göster Kitabını Al kampanyası ile çocuklara 2008 yılında “Alice Harikalar Diyarında”, 2009’da “Yazarlarımızdan Masallar ve Öyküler”, 2010’da “Yazarlarımızdan Öyküler”, 2011’de “Halime Kaptan” ve “Küçük Mavi Gezegen”, 2012’de “Sait Faik’ten Çocuklara Hikayeler”, 2013’te ise “Aziz Nesin’den Çocuklara En Güzel Öyküler” kitaplarını dağıtmıştı. Bu yıl dağıtılacak kitaplarla birlikte 7 yılda çocuklara dağıtılan kitap sayısı 8 milyonu aşmış olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu