.Güncel Bilgiler

Halkbanktan çorap sanayicilerine düşük faizli kredi 06 Ocak 2011

Halkbanktan çorap sanayicilerine düşük faizli kredi 06 Ocak 2011 nedir? Halkbanktan çorap sanayicilerine düşük faizli kredi 06 Ocak 2011 hakkında ayrıntılı bilgiler incelemek için başlığa tıklamanız yeterli

Halkbank, Çorap Sanayicileri Derneği’yle imzaladığı yeni protokolle meslek örgütlerine kredi kolaylıkları sağlayarak reel sektöre destek olmaya devam ediyor. Protokol kapsamında dernek üyeleri bankanın nakit ve gayri nakit kredi ürünlerinden düşük faizle yararlanırken çek, havale, EFT gibi bankacılık ürünlerinin kullanımında ayrıcalıklara sahip olacaklar. Dernek üyeleri için banka kaynaklı yatırım ve işletme kredilerinin faiz oranlarında indirim yapılacak.

 

Halkbank ve Çorap Sanayicileri Derneği (ÇSD) arasında imzalanan kredi protokolüyle dernek üyelerine düşük faiz oranı, uzun vade ve esnek ödeme seçenekleriyle kredi kullanma fırsatı sunuldu. Çorap Sanayicileri Derneği üyelerine banka kaynaklı TL veya YP cinsi işletme ve yatırım kredilerinde, Borçlu Cari Hesap (BCH) kredilerinde yüzde 15, aylık eşit taksitli (AET) kredilerde ise yüzde 5 indirim uygulanacak. Çorap üreticileri, tadilat ve dekorasyon amaçlı harcamalar için kullandırılan İş Yerimi Yeniliyorum Kredisi’nden ise 0,75 faiz oranından başlayan faiz oranıyla yararlanabilecekler.

Halkbank Esnaf ve KOBİ Bankacılığı Genel Müdür Yarımcısı İsmail Hakkı İmamoğlu törende yaptığı konuşmada Türkiye’nin ihracat ürünleri arasında çorabın önemli bir yer tuttuğunu belirterek şunları ifade etti:

 

“Üreten Türkiye’ye 70 yılı aşkın süredir kaynak sağlayan Bankamız, bu yeni protokolle çorap ihracatını destekleyecek önemli bir adım attı. Çorap Sanayicileri Derneği üyelerine, ihracat kredilerinde cazip faiz oranları uygulanacak olup; imalatçı firmalarımızın makine alımına yönelik kredilerinin vadesini ise 2 yıl ödemesiz 7 yıla kadar uzattı. Bu fırsatların, çorap üreticilerinin iş hacimlerinin artmasında önemli bir rol oynayacağına inanıyoruz. Toplam kredilerini 2010’da yüzde 25’in üzerinde artıran Bankamız, yeni protokollerle bu performansını önümüzdeki yıl da sürdürecek.”

Orta ve Uzun Vadeli Proje Kredileri kapsamında dernek üyelerine kullandırılan yatırım kredilerine 3 yılı ödemesiz dönemli azami 10 yıl, işletme kredilerine ise 1 yılı ödemesiz dönemli azami 5 yıl vade uygulanacak. Makine Alımına Yönelik Krediler kapsamında ise vade, yatırım kredileri için 2 yılı ödemesiz dönemli azami 7 yıl, işletme kredisi için 6 ay ödemesiz dönemli azami 4 yıl olacak.

Çorap Sanayicileri Başkanı Hüseyin Öztürk Türkiye’de KOBİ bankacılığının lideri Halkbank’la işbirliği yapmaktan duydukları memnuniyeti dile getirerek Çorap Sanayicileri Derneği ve Halkbank olarak imzalayacağımız bu protokolle sektörel işbirliği çerçevesinde önemli bir adım atıyoruz. Kendi coğrafyamızda, kendi insanımızla ürettiğimiz ürünleri dünya pazarlarına taşıyan, Türk tekstil ve hazır giyim sektörünün ihracatta lokomotifi Türk çorap sektörünün yer yer karşılaştığı finansman sorunlarını Halkbank’ın ÇSD üyelerine sunduğu özel finansal avantajlar ile aşmayı hedefliyoruz” dedi.

Öztürk sözlerine şöyle devam etti:

“Türkiye’de 2 binin üzerinde çorap üreticisi yılda yaklaşık 2 milyar çift çorap üretmekte ve doğrudan 70 bin, dolaylı olarak 110 bin kişiye istihdam sağlanmaktadır. Ürettiklerinin yarıdan fazlasını Avrupa ülkeleri başta olmak üzere dünyaya pazarlayan Türk çorap sektörü, kriz yılı olan 2009’da bile tekstil ve hazır giyim genelinde yüzde 22’lik ihracat gerilemesine rağmen yüzde 5 artış kaydetmiştir. Bugün AB ülkelerinde her on kişiden 4’ü Türk çorabı giymektedir. Sektörün genel durumuna bakıldığında ise Türkiye, dünya genelinde hem üretimde hem de ihracatta Çin’in ardından ikinci konumda yer almaktadır. İTKİB verilerine göre 2010 yılının Ocak-Kasım ayları arasında Türk çorap sektörü, 812 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirmiş, geçen yılın aynı dönemine göre değer bazında yüzde 4,3 artış kaydetmiştir.”

Çorap Sanayicileri Derneği üyeleri Dünya Bankası, Avrupa Yatırım Bankası, Fransız Kalkınma Ajansı gibi uluslararası finans kuruluşlarından temin edilen kaynaklardan da dönemsel taksitli plana göre 2 yıl, aylık eşit taksitli plana göre 1 yıl anapara ve faiz ödemesiz azami 7 yıl vadeli kredi kullanabilecekler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu