.Güncel Bilgiler

Halkbankın Çarşılarla Anadolu sergisi ilk durağı Kapalıçarşıda ziyarete açıldı

 

 

Halkbank, Anadolu’nun on beş farklı şehrindeki tarihi çarşıları fotoğraflarla belgeleyen Çarşılarla Anadolu sergisini Kapalıçarşı’da açtı. Herkesin görebilmesi için Kapalıçarşı’nın en işlek caddelerine yerleştirilen serginin açılışı Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan’ın katılımı ve Kapalıçarşı Esnafları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Atilla Saraç’ın ev sahipliğinde gerçekleşti. Sergi 7 Temmuz tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan açılışta yaptığı konuşmada şunları ifade etti:

“74 yıldır sürdürdüğü faaliyetleriyle üreten Türkiye’ye destek olma misyonundan asla ödün vermeyen Bankamız, ülkemizin kültürel, ekonomik ve sosyal tarihine ışık tutacak çalışmalar yürütmeyi de onurlu bir vazife olarak kabul ediyor. “Çarşılarla Anadolu-Bedestenler, Hanlar, Kapalıçarşılar” kitabımızdan yola çıkarak hazırladığımız bu sergiyle Anadolu’nun ticari geleneklerine uzanan yeni bir köprü kurduğumuza inanıyoruz.”

Çarşıların hikâyesi, gazeteci ve yazar Özcan Yurdalan’ın kaleminden anlatılar ve Tolga Sezgin’in objektifinden fotoğraflarla bir araya geldi. Halkbank’ın sergiyle aynı adı taşıyan “Çarşılarla Anadolu – Bedestenler, Hanlar, Kapalıçarşılar ” kitabından yola çıkarak düzenlediği sergide Antakya, Diyarbakır, Erzurum, Kahramanmaraş, Bursa, Çanakkale, Kayseri, İstanbul, Gaziantep, Mardin, İzmir, Edirne, Şanlıurfa, Beypazarı ve Trabzon’daki tarihi bedestenler, hanlar ve kapalıçarşılardan 130 fotoğraf yer alıyor. Fotoğraflara, çarşılara kurulduğu dönemlerde şahitlik eden eski gezginlerin yazılarından da alıntıların yapıldığı metinler eşlik ediyor.

“Çarşılarla Anadolu” sergisinin içeriğine ve ruhuna uygun bir mekânda, Kapalıçarşı’da açılmasından duyduğu memnuniyeti vurgulayan Aslan, “Kapalıçarşı ilk durağımız. Amacımız, bu sergiyle çalışmamıza konu olan tüm çarşıları gezmek. Amacımız, ticari, sosyal ve ekonomik hayata damgasını vuran, ticari ahlak ve dayanışma değerlerinin günümüze taşınmasına aracı olan tarihi çarşılarımızın hikâyesini genç nesillerle buluşturmak ayrıca sergimizi günümüzün modern kapalıçarşıları, bedestenleri olan AVM’lerde de ziyarete açmak” dedi.

“Çarşılarla Anadolu” sergisi, 7 Temmuz 2012 tarihine kadar İstanbul Kapalıçarşı’da ziyarete açık olacak.

Ayrıntılı bilgi için:
Grup 7 İletişim Danışmanlığı / Zümrüt Şenhava – 0212 292 13 13

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu