.Güncel Bilgiler

Halkbankası 2011 Kârı

Halkbankası 2011 Kârı ,Halkbankası 2011 nakdi Kârı ve büyümesini anlatan yazımızın devamı aşağıdadır buyrun,
2011’de Halkbank’ın nakdi kredileri yüzde 27 arttı, net kârı 2 milyar 45 milyon TL’ye ulaştı.

Sürdürülebilir kârlılık ve verimlilik odaklı stratejileriyle istikrarlı büyümesine devam eden Halkbank’ın 2011 yılı kârı 2 milyar 45 milyon TL’ye ulaşırken, nakdi kredileri ise sektördeki büyümenin paralelinde 56 milyar TL olarak gerçekleşti.

Reel sektörün önemli destekçilerinden Halkbank, istikrarlı büyüme stratejileri çerçevesinde, kredi büyümesini 2011 hedefine uygun gerçekleştirdi. Nakdi kredileri yüzde 27’lik artışla 56 milyar TL’ye ulaşan Banka’nın toplam kredileri yüzde 30 artışla 74 milyar TL’ye, toplam aktifleri ise yüzde 25 artışla 91 milyar TL’ye yükseldi. Halkbank, bu performansıyla yılı 2 milyar 45 milyon TL kâr ile tamamladı.

Halkbank’ın nakdi kredilerinin toplam aktiflere oranı 2011 yılsonunda yüzde 61,7 olarak gerçekleşirken, kredinin mevduata dönüşüm oranı ise yüzde 84,9’a ulaştı.

Ülke ekonomisi ve konjonktüre paralel ilerliyoruz

Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan bankanın 2011 yılına ait finansal sonuçlarını değerlendirirken 2012 yılına ait hedef ve stratejilerini de açıkladı:

“Dünya piyasalarındaki daralmaya rağmen, Türkiye’nin başarılı ekonomik performansında önemli rol oynayan bir banka olarak, ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlamak amacıyla strateji ve hedeflerimizi gelişmelere göre revize ediyoruz. 2012 yılında da bankamızdan beklenen performansın bilincindeyiz. Kredi kalitemiz ve etkin maliyet yönetimimizle 2012 yılında da reel ekonomiye desteğimizi tempomuzu düşürmeden sürdüreceğiz.”

Halkbank’ın 2011’deki yüzde 25’lik aktif büyümesi, bankacılık sektörünün yüzde 21’lik performansının üzerinde gerçekleşti. Yurtdışı kredibilitesi yüksek bir banka olarak büyümeye paralel oluşan kaynak gereksinimlerini temin etmekte zorlanmadıklarını belirten Aslan, “Bu yıl da eurobond ihracı ve ikili anlaşmalar yoluyla 2 milyar dolarlık kaynak temin edebileceğimizi düşünüyoruz. 2012 yılında aktif büyüklüğümüzde yüzde 15 oranında, net kârımızda ise yüzde 10 oranında artış hedefliyoruz” diye konuştu.

Kredilerde sürdürülebilir büyüme

Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan, kontrolsüz kredi büyümesinin yaratacağı sonuçların bilincinde olduklarını, bu sebeple sektördeki gelişmelere paralel strateji ve hedeflerle bilançolarını yönettiklerini belirtti. Sektörün kredi büyümesiyle uyumlu olarak, Halkbank’ın bireysel kredilerinde yüzde 31,5’lik büyüme gerçekleşirken, Bankanın KOBİ kredilerini de içeren ticari kredileri yüzde 25,3 oranında arttı. Bu artışla ticari kredilerin nakdi krediler içerisindeki payı yüzde 73,2 oldu. Bir misyon bankası olarak KOBİ bankacılığındaki rekabetten memnun olduklarını ilave eden Aslan, KOBİ’lerin ihtiyacı olan finansman desteği ve danışmanlık faaliyetlerini, önceki dönemlerde olduğu gibi bu yıl da sürdüreceklerini sözlerine ekledi.

Bireysel kredilerde bankanın rekabetçi kimliğini sürekli geliştirdiğini belirten Aslan, bankanın bireysel kredi miktarındaki yükselişle birlikte pazar payını da arttırdığını ekledi. Halkbank’ın tüketici kredileri yüzde 30,4 ve konut kredileri yüzde 33,4 artarken, 2011 yılı sonunda bireysel kredilerdeki pazar payı yüzde 6,9’a ulaştı.

Aslan, 2012 yılında ülke ekonomisinin yüzde 4’ün üzerinde büyüyeceğini düşündüklerini, bu çerçevede kredilerde yüzde 18 büyüme hedeflediklerini belirtti.

Halkbank, bankacılık dışındaki finansal hizmetlerini de genişletiyor

Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan, Ocak 2012’de Halk Faktoring’in kurulması yönünde aldıkları kararın ardından Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na başvurduklarını, bu sayede finans alanındaki varlıklarını güçlendirirken müşterilerine bankacılık hizmetlerinin yanı sıra diğer finansal ürün ve hizmetlerin de sunulmasına yönelik adımlar atmış olduklarını söyledi. Aslan, bu strateji çerçevesinde bankanın iştiraklerinden Halk Emeklilik’in çok yakın zamanda bireysel emeklilik sisteminde faaliyet göstermeye başlayacağını, Halk Gayrimenkul Yatırım Ortaklığının halka arzının da 2012 yılı içerisinde planlandığını belirtti.

Halkbank’ın yurtdışı faaliyetleri artacak

“Arkasında durabileceğimiz kararlar alıyor ve buna göre ilerliyoruz” diyen Süleyman Aslan, Makedonya’da aldıkları Halkbank Üsküp ile bölgedeki varlıklarını genişletmeyi hedeflediklerini, dünya ekonomisinde önemli yere sahip olması beklenen bazı ülkelerle ilişkilerini artırma planları olduğunu, bu ülkelerde temsilcilik ve şube açmadan, potansiyel iş ortakları ile ikili anlaşmalar yoluyla kaynak sağlayabileceklerini söyledi.

Halkbank, Makedonya’daki büyüme kararı doğrultusunda 2012 yılında Ziraat Bank Üsküp’ü devralma kararı aldı. Halkbank Üsküp bünyesinde gerçekleşecek birleşme sürecinin 2012 yılının ikinci yarısında tamamlanması bekleniyor.

Özkaynak kârlılığında lider

Rakip bankalar arasında özkaynak kârlılığında ilk sırada yer aldıklarını belirten Aslan, operasyonel verimliliği arttırma, şubeleşme ve istihdam yaratma konularında hızlı atılımlar gerçekleştirdiklerini, yıl boyunca 61 şube açtıklarını ve 13 bin 643 çalışana ulaştıklarını belirtti.

2012 yılında ise 60 civarında yeni şube açacaklarını ve en az 1000 yeni personel istihdam edeceklerini de sözlerine ekleyen Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan, “Yüzde 25,4 özkaynak kârlılığına ulaşarak sektörün en başarılı bankaları arasına adımızı yazdırdık ve ölçek bankacılığı yerine verimlilik odaklı büyüme stratejimizin ne kadar isabetli olduğunu birlikte gözlemledik. Faaliyetlerimiz sonucunda elde ettiğimiz kârı bankanın ve ekonomimizin daha da güçlendirilmesinde reel sektöre destek olarak kullandık. 2001 yılından beri takipteki kredilerimizi satışa çıkarmadık ve zamanla tahsil etme yoluna gittik. Bugün yüzde 2,9 olan takipteki kredi oranımız, kaliteli aktif yapımızı ortaya koymaktadır. 2001 yılı öncesinden gelen takipteki kredileri hariç tuttuğumuzda ise oran yüzde 2 düzeyindedir” dedi.

Halkbank İstanbul’a taşınma hazırlıklarını sürdürüyor

Halkbank Genel Müdürlük birimlerinin halen Ankara ve İstanbul’da konumlandığını belirten Aslan, öncelikle İstanbul içinde farklı binalarda faaliyet gösteren Genel Müdürlük birimlerini yakın zamanda tek bir çatı altında toplayacaklarını ifade etti. Aslan, Genel Müdürlüğün tamamıyla İstanbul’a taşınması ile ilgili olarak “Çalışmaları başlatılan Finans Merkezi’nin, İstanbul’u dünyanın önemli finans merkezlerinden birisi yapacağına inanıyoruz. Bu yaklaşımda Finans Merkezi içerisinde konumlanmamız bizim açımızdan daha büyük önem arz ediyor. Konuyla ilgili proje çalışmaları başlangıç aşamasında. Halkbank olarak hedef ve stratejilerimizle uyumlu bir plan dahilinde ön hazırlıklarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Halkbank herkes için çalışıyor

Halkbank, engelli vatandaşların da bankacılık işlemlerini rahatlıkla yapabilmelerini sağlayan Erişilebilir ATM’si ile 18 noktada görme, 12 noktada bedensel engellilere hizmet veriyor.

2012 yılında Erişilebilir Bank24’lerinin sayısını 120’ye çıkarmayı planladıklarını belirten Aslan, “Bu projemizle müşterilerimizden olumlu geri dönüşler aldık. Ayrıca 2 sene önce başladığımız ve tasarımı bankamıza ait olan taksi durağı projemizle hem taksi şoförlerimize uygun çalışma ortamları sağlıyor, hem de şehirlerimizin estetiğine bir katkı sunuyoruz. Şu ana kadar Antalya, Çorum, Aksaray, Tokat, İstanbul, Diyarbakır, Karabük illerinde toplam 48 adet taksi durağı projemizi hayata geçirdik. 2012 yılında da projemize devam edeceğiz. Tüm vatandaşlarımızın ülke ekonomisindeki katkısını biliyor ve her ihtiyaca cevap verecek şekilde herkes için çalışıyoruz“ dedi.

Kültür sanata desteğimiz sürecek

Tüm bu ekonomik gelişmeler içerisinde kültür sanatın göz ardı edilmemesi gerektiğini belirten Süleyman Aslan “Halkbank olarak ülkemizin ekonomik kalkınmasına verdiğimiz destek kadar kültürel zenginliklerimizi korumanın ve geçmişin mirasını günümüze taşımanın da onurlu bir vazife olduğuna inanıyoruz. Sizlerin de bildiği üzere 2011 dünyaca ünlü seyyahımız Evliya Çelebi’nin 400. doğum yılı olması vesilesiyle UNESCO tarafından “Evliya Çelebi Yılı” olarak kabul edildi. Biz de yeni kitap projemizde Evliya Çelebi’yi ve masalsı yolculuklarını konu edinmek istedik. Bu eserimizi de Türkiye’ye hediye etmekten büyük gurur duyacağız” dedi.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu