.Güncel Bilgiler

Halkbank ilk çeyrekte ekonomik istikrara katkı sağlayarak büyümeye devam etti

Halkbank ilk çeyrekte ekonomik istikrara katkı sağlayarak büyümeye devam etti  buyrun halk bankasının ekonomik istikrarını hep beraber inceleyelim

 

2011’in ilk çeyreğinde istikrarlı büyümesine devam ederek nakdi kredilerini             47,6 milyar TL’ye çıkaran Halkbank’ın nakdi kredilerinden en büyük payı yüzde 73,4 ile KOBİ kredilerini de içeren ticari krediler aldı.

 

Kârlılık ve verimlilik odaklı büyüme stratejisi ve ekonomik kalkınmaya destek misyonu doğrultusunda yıla yüzde 25 kredi büyümesi hedefiyle giren Halkbank’ın, ilk üç ayda gayrinakdi kredilerini de içeren toplam kredileri 60,8 milyar TL’ye ulaştı. Bankanın 2010 yılsonunda 72,9 milyar TL olan toplam aktifleri 2011 Mart sonu itibariyle 78 milyar TL’ye yükseldi. Halkbank, bu performansıyla yılın ilk üç ayında net kârını 525 milyon TL’ye çıkardı.

2010 yılsonu itibariyle nakdi kredilerin toplam aktifler içinde yüzde 60,7 olan payı, yılın ilk üç ayının sonunda yüzde 61’e ulaştı. Halkbank’ta 2010 yılsonunda yüzde 80,9 olan mevduatın krediye dönüşüm oranı 2011 Mart sonu itibariyle yüzde 84,4’e yükseldi. Halkbank, istikrarlı kredi büyümesi yanında aktif kalitesini de koruyarak toplam krediler içindeki takipteki kredi oranını düşürdü. 2010 yılsonunda yüzde 3,8 olan takipteki kredi oranı 2011 Mart sonu itibariyle yüzde 3,5’e indi.

2011 operasyonel verimlilik yılı olacak

Halkbank Genel Müdürü Hüseyin Aydın 2011’in ilk üç ayına ait finansal sonuçları şöyle değerlendirdi:

“Tek başına kârlılık odaklı bir banka olmaktansa bankacılık sektöründe istikrarı gözeten ve sektör bileşenleri ile uyum içinde ülke ekonomisine katkı sağlayan bir kurum olmayı tercih ediyoruz. Ticaretin doğası gereği rekabeti yok sayamayız ancak rekabeti doğru yöneterek sektörü de besleyen bir banka olabiliriz. İlk üç aylık dönemde kredilerimizde gerçekleşen artış yıllık yüzde 25 kredi büyümesi hedefimizle paralel gidiyor. Aynı zamanda dış ticaret payımızı artırarak reel sektöre daha fazla hizmet sunmak için çaba sarf ediyoruz. Bu alandaki çalışmalarımız, bankamızın yüzde 8,8 oranına yükselen dış ticaret payı ile karşılığını buluyor.”

 

Aydın, kredi gelişimine ek olarak 2011’de pasif maliyetlerinin rasyonel yönetimi, operasyonel giderlerin optimum seviyelerde tutulması, aktif kalitesinin korunması ile duran varlıkların ve alacakların verimli yönetiminin bankanın en önemli gündem maddeleri arasında olduğunu söyledi.  

 

Halkbank Makedonya’da ilk üçe girmeyi hedefliyor

 

Yurtdışında büyüme ve yakın coğrafyada güçlü bir bölge bankası olma hedeflerine Makedonya ile başlayan Halkbank, IK Bank’ın hisse alım sürecini tamamladı. BDDK ve Makedonya makamlarının işlemleri onayladığını belirten Aydın, “Hedefimiz, Makedonya’nın ilk üç bankasından biri olmak. Bunu Halkbank ismiyle yapmayı istiyoruz. Bu nedenle gerekli işlemler tamamlandığında IK Bank, Halkbank adıyla faaliyet göstermeye başlayacak, Halkbank yurtdışında da saygın ve değerli bir marka olacak” dedi.

KOBİ kredileri üç ayda yüzde 8,4 arttı

Halkbank’ın KOBİ kredilerini de içeren ticari kredileri 2011’in ilk çeyreğinde 34,9 milyar TL oldu. Böylece KOBİ kredilerini de içeren ticari segmentte kullandırılan kredilerin, bankanın nakdi kredileri içindeki payı yüzde 73,4’e ulaştı.

Halkbank, konjonktürün gereklerine uygun olarak, 2011’in ilk üç ayında yerli makine üretimini ve kullanımını desteklemek, makine üreticilerinin ihracat payını artırmak amacıyla Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği, ihracatçı firmaları döviz kurundaki dalgalanmalara karşı güvenceye almak amacıyla Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin yanı sıra çeşitli üretici dernekleri ve bölgesel kalkınma ajanslarıyla imzaladığı protokollerle reel sektörün destekçisi olmayı sürdürdü.

Halkbank uluslararası finansal kuruluşlarla yaptığı işbirliğiyle KOBİ’lere yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği yatırımlarında kredi olarak kullandırılmak üzere 100 milyon Euro değerinde yeni kaynak temin etti. Böylece Bankanın ağırlıklı olarak uzun vadeli yatırımları desteklemek üzere yurt dışı kurumlardan temin ettiği uzun vadeli kaynaklar 2 milyar ABD Dolarını aştı.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu