.Güncel Bilgiler

Halkbank’tan enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji yatırımlarına 100 milyon Euro kaynak

Halkbank’tan enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji yatırımlarına 100 milyon Euro kaynak nedir? Halkbank’tan enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji yatırımlarına 100 milyon Euro kaynak hakkında ayrıntılar aşağıdadır buyrun Halkbank, Fransız Kalkınma Ajansı’yla kredi protokolü imzaladı
Halkbank’tan enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji yatırımlarına 100 milyon Euro kaynak

Halkbank, Fransız Kalkınma Ajansı (FKA) ile 100 milyon Euro tutarında yeni bir kaynak için protokol imzaladı. 4 yılı anapara geri ödemesiz olmak üzere 12 yıl vadeyle temin edilen kaynak, yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği yatırımlarının finansmanı için KOBİ’lere kredi olarak kullandırılacak. Halkbank, kredinin yanı sıra KOBİ’lere yatırımları için ücretsiz teknik danışmanlık hizmeti de sunacak. Protokolle birlikte Halkbank’ın 2006’dan beri Fransız Kalkınma Ajansı’ndan sağladığı kaynakların toplam miktarı 230 milyon Euro’ya ulaştı.

Halkbank ile Fransız Kalkınma Ajansı (FKA) 100 milyon Euro’luk yeni bir kredi protokolüne imza attı. Protokol kapsamında temin edilen kaynağın vadesi 4 yılı anapara geri ödemesiz olmak üzere 12 yıl olarak belirlendi. Halkbank, bu yeni kaynakla KOBİ’lerin enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji yatırımları için ihtiyaç duydukları sermayeyi finanse edecek. Kaynağın 60 milyon Euro’su enerji verimliliği, 40 milyon Euro’su yenilenebilir enerji yatırımları için kredi olarak kullandırılacak.

Enerji yatırımlarına uzun süredir finansman desteği sağladıklarını belirten Halkbank Genel Müdürü Hüseyin Aydın şunları ifade etti:

“Enerjiyi, kaynak aktaracağımız öncelikli sektörler arasında değerlendiriyoruz. Bugüne kadar toplam kurulu gücü 785 MW olan ve yılda 3 milyar kwh enerji üretim kapasitesine sahip 44 adet projeyi değerlendiren Bankamız, uygun görülen projelere yaklaşık 230 milyon USD tutarında orta ve uzun vadeli finansman desteği sağladı. Fransız Kalkınma Ajansı’yla imzaladığımız bu yeni kredi protokolü sayesinde bu desteğimizi daha da artırmayı hedefliyoruz. Protokol kapsamında KOBİ’lere sadece kredi kullandırmakla kalmayacak yatırımları için ücretsiz enerji verimliliği danışmanlığı da vereceğiz. Yenilenebilir enerji yatırımları kadar enerji verimliliğini artırmak da Türkiye için bir önceliktir. Türkiye’nin kişi başına enerji tüketimi OECD ortalamasının beşte biri civarında olmasına rağmen enerji yoğunluğu ortalamanın üzerindedir. Bu durum enerji verimliliği ilkelerine dikkat edilmediğini gösteriyor. Düşük enerji verimliliği işletmeler için yüksek maliyet anlamına geliyor. Dolayısıyla enerji verimliliğinde sağlanacak iyileşmeler Türkiye sanayisinin küresel ekonomide rekabetçiliğini koruyabilmesi için temel bir gerekliliktir. Hedefimiz, çevreye duyarlı enerji üretim ve tüketimini teşvik ederek hem dünyanın ve ülkemizin geleceğini güvenceye almak hem de KOBİ’lerimizin uluslararası rekabet güçlerini artırmak.”

300 KOBİ’ye kredi, 2 bin 500 kişiye istihdam

Halkbank’ın uluslararası piyasalarda sahip olduğu itibar ve güven sayesinde şimdiye kadar pek çok kez uzun vadeli dış finansman kaynağı sağladığını da sözlerine ekleyen Aydın şöyle konuştu:

“Yeni enerji protokolü sayesinde Fransız Kalkınma Ajansı’ndan temin ettiğimiz kaynağı 230 milyon Euro’ya yükselttik. 2006 ve 2008 yıllarında imzaladığımız protokollerle aldığımız 130 milyon EUR kaynağı KOBİ’lerin yatırım ve işletme sermayesi ihtiyaçları için kredi olarak kullandırdık. Bu kaynakla bugüne kadar 300’den fazla KOBİ’yi kredilendirdik. Kredilerden yaralanan KOBİ’lerimiz 2 bin 500’den fazla kişiye istihdam sağladı.”

Halkbank’la yaptıkları protokollerin sayısının üçe ulaştığını ve yeni protokolün Türkiye’nin iklim değişikliği konusundaki ulusal politikasını desteklemeyi amaçlayan “Türkiye’de İklim” programının bir parçası olduğunu belirten Fransız Kalkınma Ajansı Grubu Akdeniz ve Orta Doğu Direktörü Marie-Pierre Nicollet şunları ifade etti:

“Bu program, Nisan 2009’da Fransız Kalkınma Ajansı ile T.C. Çevre ve Orman Bakanlığı arasında imzalanan ve sera gazı emisyonlarını düşürmeye katkı sağlayacak yatırımların desteklenmesini hedefleyen mutabakat anlaşmasının amaçlarıyla uyuşuyor. Fransız Kalkınma Ajansı, Türkiye’de son beş yılda toplamı 560 MW’ı bulan yenilenebilir enerji projelerinin finansmanına ve böylece yıllık 1,5 milyon ton sera gazı emisyonunun azaltılmasına katkı sağladı.”

Ücretsiz enerji verimliliği danışmanlık hizmeti de Halkbank’tan

Halkbank’ın yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği yatırımları için KOBİ’lere kredi olarak kullandıracağı kaynaktan en fazla 500 çalışana sahip firmalar yararlanabilecek. Halkbank enerji verimliliği kredisi kullanan KOBİ’lere finansman desteğinin yanı sıra yatırımları için ücretsiz enerji verimliliği danışmanlık hizmeti de verecek.

Halkbank, Fransız Kalkınma Ajansı’ndan 2008’de temin ettiği 80 milyon Euro’luk kaynağın bir bölümünü de KOBİ’leri kurumsal sosyal sorumluluk, çevre, iş sağlığı ve güvenliği konularında bilinçlendirmeyi amaçlayan KOBİ Dönüşüm projesine ayırmıştı. Halkbank’ın KOBİ Dönüşüm projesi kapsamında şimdiye kadar 12 ilde düzenlediği eğitim konferanslarına 3 bin 500 KOBİ temsilcisi katıldı. Konferans düzenlenen illerdeki 115 firmanın işyerinde çevre, iş sağlığı ve güvenliği konularında bir günlük ücretsiz eğitim ve danışmanlık çalışmaları yapıldı. Bu firmalarda çalışan bin 500 kişi ücretsiz eğitimlerin sonunda sertifika almaya hak kazandı. ISO 14001 veya OHSAS 18001 yönetim sertifikalarının kurulmasına yönelik olarak da 5 KOBİ’ye bir yıl süreli ücretsiz eğitim ve danışmanlık hizmetleri sunuldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu