.Güncel Bilgiler

Halk Bankasi IBAN Bilgilendirme

Halk Bankasi IBAN Bilgilendirme nedir? Halk Bankasi IBAN Bilgilendirme nasıl yararlanılır? Halk Bankasi IBAN Bilgilendirme hakkında ayrıntılı bilgileri sitemize aktardık buyrun
IBAN (Uluslararası Banka Hesap Numarası) nedir?
IBAN, bankalardaki mevcut müşteri hesap numaralarının yerine kullanılacak olan ve para transferlerinin hızlı, hatasız ve az maliyetle gerçekleştirilmesi amacıyla belirli bir standarda göre oluşturulan uluslararası banka hesap numarasıdır.

IBAN’a ilişkin söz konusu standarda göre, ülke genelinde standart uzunlukta ve yapıda bir banka müşteri hesap numarası oluşturulması gerekmektedir.
IBAN Kullanımının Amacı
IBAN’ın kullanım amacı, bankalardaki her bir müşteri hesap numarasını uluslararası ölçekte tanımlamak suretiyle, para transferlerinin hatasız ve hızlı bir şekilde gerçekleşmesini sağlamaktır.
IBAN Kullanımının Yararı
IBAN kullanılmadığında, her ülkenin ve her bankanın hesap numaraları farklı uzunluk ve standartta olduğu için para transferlerinde yanlış hesap numarası kullanımdan dolayı sorunlar yaşanabilmektedir. Hatalı yazılan hesap numarası sonucunda para transferinin gerçekleşmemesi veya yanlış hesaba gönderilmesi zaman ve maliyet kaybına neden olmaktadır. IBAN’ın kullanılması durumunda tüm bu hatalar giderilecek olup, belirli bir standarda göre hazırlanmış bu numaralar bankalarca özel bir hesaplama yöntemi ile kontrol edilecek ve yanlış bir hesaba yapılabilecek olan para transferi engellenmiş olacaktır.
Türkiye’de IBAN Kullanımı Konusundaki Düzenlemeler
Türkiye’de IBAN kullanımına ilişkin çalışmalar Türkiye Bankalar Birliği’nin koordinasyonunda tamamlanmıştır. TCMB tarafından “Uluslararası Banka Hesap Numarası Hakkında Tebliğ” 10 Ekim 2008 tarih ve 27020 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak IBAN kullanımında kademeli bir geçiş süreci planlanmıştır.

Uluslararası Banka Hesap Numarası Hakkında Tebliği’ne ulaşmak için tıklayınız.

01.01.2010 tarihinden itibaren tüm bankalardaki hesap numaraları IBAN’a dönüşecek ve müşteriler yurtiçinde yapacakları bütün para transferlerinde (Havale, EFT, Virman) IBAN’ı kullanacaktır.
Türkiye’de IBAN Yapısı
Bankalar tarafından müşterilerine verilecek olan IBAN yalnızca bir hesabı ifade eder ve 26 sayısal/alfabetik karakterden oluşur. Türkiye’de IBAN’ın yapısı aşağıdaki örnekte açıklanmıştır;

01.01.2010 tarihinden önceki yapı;

Şube Kodu Hesap Numarası
850 01111111

01.01.2010 tarihinden itibaren kullanılacak olan IBAN yapısı;

Ülke Kodu Kontrol Basamakları Banka Kodu Rezerv Alan Hesap Numarası
TR 46 00012 0 0985000001111111
(2 Basamak) (2 Basamak) (5 Hane) (1 Hane) (16 Hane)

IBAN Kullanım Zorunluluğu
01.01.2010 tarihinden itibaren bütün TL/YP para transferlerinde IBAN kullanımı zorunlu hale getirilmiştir. Bu nedenle, yurt içi ve yurt dışı para transferlerinde alıcının IBAN’ını bankamıza bildirmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda tarafınıza yapılacak para transferlerinde hesap numarası yerine IBAN’ınızı göndericiye bildiriniz.
Kredi Kartı Ödemeleri ve İsme Havale
Kredi kartı hesaplarına IBAN verilmemektedir, bu nedenle kredi kartı numarasına yapılan para transferlerinde IBAN kullanılmamaktadır.

İsme havale yapılmak istendiğinde herhangi bir hesap numarasına ihtiyaç duyulmadığı için IBAN kullanılmamaktadır.
IBAN Bilgisi Öğrenme/IBAN Bilgisi Kontrolü
Halkbank müşterisi olarak IBAN bilginizi Halkbank Şubelerinden, 444 0 400 Halkbank Dialog’dan ve web sitemizden öğrenebilirsiniz. Web sitemizden IBAN bilgisi öğrenme ya da IBAN bilgisi kontrolü için tıklayınız.
Detaylı Bilgi için
IBAN hakkında detaylı bilgi için size en yakın Halkbank Şubesi’nde Müşteri İlişkileri Temsilciniz ile görüşebilir veya 444 0 400 Halkbank Dialog’u arayabilirsiniz.

Konu ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu