.Güncel Bilgiler

Fortis Bank Gayrinakdi Krediler

Fortis Bank Gayrinakdi Krediler nelerdir? bu kredilere nasıl başvurulur buyrun sizler için sitemizde yayınladık Teminat Mektubu

Gümrük teminatı, mal alım/satımı, ihale gibi değişik konularla ilgili borç ve taahhütlerinizi yurt içindeki resmi ya da özel kuruluşlara karşı garanti etmek için kullanacağınız bir gayrinakit kredi türüdür. Teminat mektupları belirli bir borcun ya da taahhüdün, muhatap kişiye ya da kuruma karşı belirlenen sürede ve şartlar dahilinde yerine getirileceğini, getirilmemesi durumunda borcu ya da taahhüdü üstlenenin ödemesi gereken tutarın banka tarafından ödeneceğini bildiren mektuplardır. Teminat mektupları ile iş yaptığınız kurumlara karşı olan güvenilirliğinizi bir kat daha artırarak, işlerinizi büyütme imkanı sağlarsınız.

Referans Mektubu

Genelde inşaat ve taahhüt işleri ile uğraşan kredili müşterilere yönelik düzenlenen bir üründür. İhtiyacınız olan referans mektubunu şubelerimizdeki ilgili birimlerimizden TL veya yabancı para olarak düzenletebilirsiniz.

Akreditif

Akreditif, yurtdışı ticarette alıcı ve satıcının kendi aralarında belirleyecekleri satış şartlarına uyulması koşuluyla ödemenin yapılmasını sağlayan bir tür banka garantisidir. Farklı ülkelerdeki taraflar birbirlerini çok iyi tanıyamadıkları ve farklı yasal düzenlemelere tabi oldukları için ticaret yaparken karşılıklı bir risk içindedirler. Satıcı taraf, sattığı malın bedelini tahsil etmek isterken, alıcı taraf da satın aldığı malları zamanında ve satış sözleşmesinde belirtilen niteliklere uygun biçimde almak amacındadır. Akreditif ile, sözleşme şartlarının yerine getirilmesi halinde ödeme yapmayı banka taahhüt ettiğinden, alıcının malları sözleşme şartlarına uygun ve zamanında teslim alma riski, satıcının da mal bedelini tahsil etme riski ortadan kalkmış olur.

Kabul / Aval Kredileri

Kabul kredisi ithalatlarınızın bedelini vadeli olarak ödemenizi sağlayacak bir kredi türüdür. İhracatçı tarafından keşide edilen poliçeyi şirketinizin kabul etmesiyle (Kabul) malları ödeme yapmadan almanızı sağlar. Ödeme, poliçe vadesinde gerçekleştirilir. Özellikle Dış Ticaret işlemlerinde oldukça yaygın olarak kullanılan bu ödeme şekli kullanım tarzına bağlı olmak kaydıyla alıcı veya satıcı firma için finansman olanağı sağlayabilecek bir enstrümandır. Ödeme için bir banka garantisi istenmesi durumunda ise poliçeye Fortis’in garanti etmesiyle (Aval) ihracatçı firmaya bu garantiyi sağlamış olursunuz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu