.Güncel Bilgiler

En Düşük Konut KRedisini Alma Yöntemleri

ev kredisiinternetbankasi.org Bugün gazesitinde yer alan Konut kredisini Düşük alma püf noktaları, siz okuyuculamızla paylaşıyoruz. Burayı okumadan kredi almayın. Ayrıntılar için buyrun;

Bankaların rekabetiyle bugünlerde hızlı gerileyen konut kredi faizlerini, tüketiciler de alacakları bazı önlemlerle ekstradan indirebilme imkanına sahip. İşte yöntemler:

Küresel kriz nedeniyle 2 yıldır tıkanan emlak piyasalarında son günlerde ılık rüzgarlar esiyor. Merkez Bankası’nın ekonomiyi canlandırmak için yaptığı faiz indiriminden destek alan bankaların konut kredisi faizlerini 1 yıl vadede yüzde 0.59, 5 yıl vadede 0.99, 10 yıl vadede ise yüzde 1.09’a çekmesinin etkisiyle piyasalar hareketlendi. Konut kredisi hacmi 42 milyar TL ile 2008 yılı öncesi seviyesine ulaştı. Emlak ve satış ofislerinde ziyaretçi sayısı önceki aylara göre ikiye katlandı. Ancak uzmanlar, düşen faiz ortamında asıl patlamanın bayramdan sonra gerçekleşeceğini söyledi.

BATIK ORANI YÜZDE 2

İstanbul Mortgage Üst Yöneticisi Bahadır Teker, piyasalarda mevsimsel yaz durgunluğuna rağmen kıpırdanma yaşandığını, ama asıl hareketin Ramazan ayının sona ermesiyle birlikte görüleceğini söyledi. Teker, “Bayramdan sonra yaz tatilinin de bitmesiyle birlikte krizin aşıldığını teyit eden hareketler görebiliriz. Yani asıl hareketi eylül sonlarından itibaren bekliyoruz” dedi. Teker konut kredisi hacminin de küresel kriz öncesi seviyelere geldiğine işaret etti. Bahadır Teker, son günlerde gündeme gelen takipteki konut kredisi oranlarına da değinerek, halen takipteki konut kredileri oranının yüzde 2’nin altında olduğunu vurguladı.

KALİTEDE ÖNDEYİZ

Teker, “Geçen yıl kredi hacminin 41.7 milyar TL olduğu dönemde bile batık oranı yüzde 1 seviyesindeydi. Şu anda ise yüzde 1.97. Dolayısıyla Türkiye hala kredilerinin kalitesi konusunda dünyada sayılı ülkelerden biri” dedi.

KREDİ FAİZİNİ EKSTRA İNDİRME YÖNTEMLERİ

Bankaların rekabetiyle bugünlerde hızlı gerileyen konut kredi faizlerini, tüketiciler de alacakları bazı önlemlerle ekstradan indirebilme imkanına sahip. İşte yöntemler:

Emlakçı aracılığıyla: Konutunu emlakçı aracılığıyla alan tüketicilere, bazı bankalar piyasaya sunduğu faizden birkaç puan daha düşük faiz imkanı tanıyor. Turyap, Remax, Reha Medin, Eskidji, Century 21 gibi emlak zincirlerinin bazı bankalarla bu yönde anlaşmaları bulunuyor.

KOMİSYON AVANTAJI

İndirimli kredi ürünleri: Bazı bankalar indirimli ev kredisi adıyla sundukları ürünlerde, katkı payını peşin ödeyen müşterilerine faiz indirim imkanı sağlıyor. Örneğin Akbank’ın ürününde, yüzde 2 oranında komisyonu baştan öderseniz 12 ay vadede 0.99 olan faiz yüzde 0.67’ye gerileyebiliyor.

Dosya masrafını düşürün: Bankaların kredi için istediği dosya vb masrafları araştırın. Pek çok banka dosya masraflarını bin TL ile sınırladı. Bu masrafı, pazarlık yoluyla azaltmaya çalışın. Kredi masrafları kredinin maliyetine eklenerek, faizin en az 0.10 puan yükselmesine neden oluyor.

Bankayla faiz pazarlığı yapın: Dövize endeksli kredilerin de yasaklanması nedeniyle birbirleriyle ancak sabit faizli ürünlerde rekabet edebilen bankalar, özel müşterilerine piyasa faizinin de altında faizler sunabiliyor.

DEĞİŞKEN FAİZ SEÇENEĞİ

Faturalarınızı otomatik ödeyin: Bazı bankalar elektrik, su gibi faturalarınıza otomatik ödeme talimatı vermeniz halinde, sizin kullanacağınız kredinin maliyetini biraz daha düşürebiliyor. Örneğin Ziraat Bankası, 5 yıl vadede faizi 1.15’ten 1.14’e, 10 yıl vadede ise yüzde 1.20’den 1.19’a indiriyor.

Riski sevene değişken faiz: Bankaların değişken faizli kredi ürünlerinden kullananlar, önceden kullandıkları kredinin faizi yüksek olsa bile, şu anda düşen faizlerden ödeme yapmaktalar. Ancak bunun piyasa faizlerinin çıktığı zamanlarda tüketici aleyhine çalıştığını da unutmamak gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu