Yatırım Ürünleri

DenizBank Bonosu ve Tahvili 2012

 

Banka Bonoları, bankaların borçlu sıfatıyla düzenleyip, Sermaye Piyasası Kurulu tarafından kayda alınmasını sonucunda ihraç ederek iskonto esasına göre sattıkları menkul kıymetlerdir.

Özel sektör tahvilleri bankalar veya diğer anonim şirketler tarafından çıkarılan borçlanma senetleridir.

Özellikleri

  • Banka bonoları iskontolu olarak ihraç edilen vadesi bir yıldan kısa olan menkul kıymetlerdir. Özel sektör tahvilleri ise iskontolu veya kuponlu olarak ihraç edilen vadesi bir yıldan uzun olan menkul kıymetlerdir. Kuponlu tahviller, sabit ve değişken faiz ödemeli olarak ihraç edilebilirler.
  • Vade sonuna kadar elde tutulduklarında, belirli bir getiriyi garanti ederler.
  • İkinci el alım-satım yapmak mümkündür. Vade sonu beklenmeden yatırım nakde çevrilmek istendiğinde o günün piyasa koşulları baz alınır. Kote edilmesi durumda İMKB Tahvil ve Bono Piyasası’nda işlem görebilirler.
  • Dar ve tam mükellef gerçek kişiler için bankalar tarafından ihraç edilen TL cinsi banka bonoları ve tahviller üzerinden elde edilen alım satım kazançları ve faiz gelirleri %10 oranında stopaja tabidir
  • Mevduat ve Hazine Bonosu / Devlet Tahvillerine kıyasla daha yüksek getiri imkanı sunar. Mevduata göre %5’lik stopaj avantajı söz konusudur.
  • Hazine Bonosu ve Devlet Tahvillerine kıyasla ek getiri imkanı sunar. Banka Bonolarının ve Tahvillerin fiyatına baz teşkil edecek “Gösterge Faiz” oranı, T.C. Hazine Müsteşarlığı tarafından ihraç edilmiş DİBS-Devlet İç Borçlanma Senetleri baz alınarak hesaplanır. Bankalar ve şirketler ihraç ettikleri bono ve tahviller için yatırımcılara DİBS’lerin faiz oranının üzerinde bir “ek getiri oranı” sunmaktadır. Her banka ve şirket, gösterge DİBS faiz oranının üzerinde belirli bir ek getiri oranını yatırımcılara ödeyeceğini taahhüt eder ve belirlediği ek getiri oranını halka arz öncesinde yayınladığı sirkülerde ilan eder.

Nasıl İşlem Yapabilirim?

DenizBank tarafından açıklanan halka arz dönemlerinde şubelerimiz ve İnternet Bankacılığı üzerinden kolaylıkla başvuru yapabilirsiniz.

İzahname ve Sirküler için tıklayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu