Emeklilik ve Sigorta

Bireysel Emeklilik Süresi ve Yaşı Kaçtır?

bireysel emeklilikBireysel Emeklilik Sistemi’ne giriş tarihinizden itibaren en az on yıl sistemde bulunmak ve on yıl süreyle katkı payı ödemek koşuluyla 56 yaşınızı tamamladıktan sonra emekliliğe hak kazanırsınız.

Birden fazla emeklilik sözleşmeniz bulunması halinde, tüm sözleşmelerden emekliliğe hak kazanmanız için en az birinden bu hakkı kazanmanız yeterlidir. Diğer emeklilik sözleşmelerinden emekliliğe hak kazanmanız, emeklilik hakkının kullanılmasına ilişkin talebinizin yapılması ile birlikte, emekli olmak istediğiniz diğer sözleşmeler için de hesap birleştirmesi yaparak bu hakkı kullanacağınızı şirkete bildirmenize bağlıdır.

Birden fazla emeklilik sözleşmeniz olması ve bu sözleşmeler kapsamındaki ödeme sürelerini birleştirmek istemeniz durumunda, hesapların birleştirilmesi sonucu emekliliğe hak kazanmanız için gereken sürenin hesabı, her bir sözleşme kapsamında aynı dönemler için katkı payı ödemiş iseniz bu süreler tek bir süre kabul edilerek, farklı dönemler için katkı payı ödemiş iseniz bu süreler toplanarak yapılır.

Emeklilik sözleşme süresi içinde katkı payı ödemesine ara verebilirsiniz. 56 yaşını tamamlamış ve en az on yıl sistemde bulunmuş olmanız kaydıyla, ödemeye ara verdiğiniz dönem için işlem tarihi itibarıyla geçerli asgari katkı payı üzerinden ödeme yapmanız durumunda, ara verilen dönem emekliliğe hak kazanmanız için gereken sürenin hesabında dikkate alınır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu