Emeklilik ve Sigorta

Bireysel Emeklilik Sistemine Rekabet Geliyor

bireysel emeklilikVatan Gazetesinin Yazsına göre; Anadolu Hayat Emeklilik, Garanti, Yapı Kredi, Avivasa gibi bireysel emeklilik şirketleri, emeklilerin toplu paralarını, aylık maaş olarak alabilmelerine ve anaparalarının değerlendirilerek getiri sağlamalarına imkan veren ‘Emeklilik Gelir Planı’nı bu ay uygulamaya sokuyor. Bireysel emeklilikte henüz uygulamada olmayan ömür boyu maaş garanti eden ürünler de kısa süre sonra piyasaya çıkacak

Bireysel emeklilik sisteminde, hem emeklilerin sistem içinde kalarak toplu birikimleri ile getiri sağlamaya devam etmelerine ve hem de aylık maaş alabilmelerine imkan veren programlı geri ödeme uygulaması “Emeklilik Gelir Planı” , Anadolu Hayat Emeklilik’ten Garanti’ye, Yapı Kredi’den Avivasa’ya önde gelen bireysel emeklilik şirketleri arasında ciddi bir rekabet alanı olacak.

Şirketlerin Hazine Müsteşarlığı’na yaptıkları başvuruların sonuçlarını almak için gün saydığını söyleyen Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü ve Emeklilik Gözetim Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Mete Uğurlu, Eylül ayından itibaren birbirinden cazip emeklilik gelir planlarının uygulanmaya başlayacağını, 2009 yılı içinde tüm BES şirketlerinin müşterilerini ‘Emeklilik Gelir Planı’ ile maaşa bağlayabilir hale gelmelerinin beklendiğini açıkladı.

Sigorta desteği geliyor

Bireysel emeklilik sisteminde en az 10 yıl kalan ve 56 yaşını doldurarak emekli olmaya hak kazananların toplu paralarını, “emeklilik gelir planına” aktarabileceğini ifade eden Uğurlu, sistemi şöyle anlattı: “Kişiler, isterlerse her ay ya da belirli aralıklarla buradan maaş alabilecek. Ayrıca sahip oldukları toplu para, müşterinin tercihine göre riski daha az olan bireysel emeklilik fonlarıyla değerlendirilerek getiri sağlamaya devam edecek ve bu getiriler sürekli olarak anaparaya eklenecek. Yani emekliler hem aylık maaşlarını alacak hem de BES sisteminden çıkmadan paraları değerlendirilerek getiri elde edecekler.”

Sektörde emeklilere maaş verme süreci ilk kez Anadolu Hayat Emeklilik’in “Yıllık Gelir Sigortası” ürünü ile başlamış ve şirketin 2007 yılından beri bu ürünü tercih eden 245 emeklisine maaş bağlanmıştı. Emeklilik gelir planının bu üründen farkı ise, kişilere bireysel emeklilik sisteminden çıkmadan getiri ve maaş sağlaması. Anadolu Hayat Emeklilik’in bireysel emeklilik sistemine destek olarak bu ay içinde sunmaya başlayacağı “İşsizlik Sigortası” da yine sektörde bir ilk olacak. Bu kapsamda şirket, bireysel emeklilik müşterilerinin işsiz kalmaları durumunda, kişilerin emeklilik sürelerini geciktirmemek için 6 ay süresince katkı paylarını ödeyecek.

Krizde 400 bin kişi kredi kartı destek sigortası aldı

Krizlerde tasarruf eğilimi ön plana çıktığı için, BES’in krizden en az etkilenen sektörler listesinde üst sıralarda yer aldığını söyleyen Mete Uğurlu, bireylerin gelecek kaygısıyla sigorta ve bireysel emeklilik ürünlerini daha fazla sorgulamaya başladığını ve son 1 yılda bireysel emeklilik sistemine katılımcı sayısının yüzde 14.8, fon büyüklüğünün ise yüzde 40 artarak 8 milyar TL’ye ulaştığını kaydetti. Uğurlu, “Krizde işsizlik sigortası ürünleri talep edilen bir ürün haline geldi ve işsiz kalındığında son kredi kartı hesap özetindeki borç tutarının tamamının şirket tarafından ödenmesine imkan veren ’kredi kartı destek sigortası’ ve yine işsiz kalındığında daha önce alınmış olan bireysel kredilerin taksitlerini ödeyen ’kredi destek sigortası’ ürünleri satıldı. 400 bin kişinin kredi kartı destek sigortası aldığını tahmin ediyoruz” diye konuştu.

Doğrudan vergi avantajı BES’te vites büyütür

Bireysel emeklilik sistemindeki (BES) katılımcı sayısının her yıl ortalama 300 bin kişi arttığını belirten Uğurlu, “Bu rakamı iki katına çıkarıp sektöre vites büyüttürecek olan en önemli faktör, tüm katılımcılara doğrudan vergi teşviki sağlanması olacaktır” dedi. Uğurlu şöyle devam etti: Ücretli çalışanlara BES için ödedikleri aylık katkı payları vergi matrahından düşülerek avantaj sağlanıyor. Ev hanımları, emekliler ve öğrenciler için ise böyle bir vergi avantajı söz konusu değil. Eğer ücretli ücretsiz tüm katılımcıya doğrudan belirli bir oranda vergi avantajı sağlanabilirse, sisteme katılım ikiye katlanır.”

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Selam ben Norvecte yasiyorum,yas 42.Turkiyede emeklilik dusunuyorum.

    Bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim.

    Saygilar. Semra yaldizli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu