Emeklilik ve Sigorta

Bahar Güneşi Emeklilik Planı (Vakıfbank)

Bahar Güneşi Emeklilik Planı gelir amaçlı risksiz grubunda bir plan olup, emekliliğe yönelik yatırımlarını genelde TL cinsinden değerlendirmek isteyen katılımcılar için repo, hazine bonosu, devlet tahviline ve dövize endeksli devlet iç borçlanma senetlerine yatırım yapan fonları sunar. Bu plan risk getiri profili anketi sonucuna göre, risk almak istemeyen katılımcı adaylarına önerilir.

Yatırımcı tercihi açısından emniyetli değer artışı sağlayan bir plandır.

Emeklilik fonları Bahar Güneşi Emeklilik Planı
Minimum Maksimum Önerilen
Minimum Maksimum
VEK-Kamu Borçlanma Araçları Fonu 0% 100% 0% 100%
VEH-Hisse Senedi Fonu 0% 70% 0% 0%
VEE-Esnek Fon 0% 70% 0% 10%
VET-Türk Eurobond Fonu 0% 70% 0% 10%
VEG-Uluslararası Karma Fon 0% 15% 0% 15%
VEL-Likit Fon 0% 100% 20% 90%
VEU-Uluslararası Borçlanma Fonu 0% 15% 0% 0%

Hedef Kitle: emekli olma aşamasında veya bu aşamaya yaklaşmış, birikimlerini korumak isteyen, garantili/emniyetli bir yatırımı tercih eden katılımcılardır.

Giriş Aidatı: sisteme girişte giriş aidatı alınmaz. Sistemde kalma sürenize göre işlem tarihindeki brüt asgari ücretin belli bir oranında aşağıda belirtildiği şekilde giriş aidatı sistemden ayrılırken alınır.

Süre Giriş Aidatı 
0 < yıl <= 2 brüt asgari ücret x %25
2 < yıl <= 4 brüt asgari ücret x %20
4 < yıl <= 10 brüt asgari ücret x %10

10 yılın üzerindeki ayrılma ve aktarımlarda giriş aidatı hiç alınmaz.

 

Katılımcının şirkette kalma süresinden kasıt katılımcının şirkette bulunduğu süre içerisinde emekliliğe hak kazanılmasına esas olacak şekilde asgari katkı payını ödemiş olmasıdır.

 

Emeklilik hakkı kazanarak ayrılma, vefat ve maluliyet nedeniyle sistemden ayrılma halinde giriş aidatı alınmaz.

Asgari Katkı Payı: 80 TL / Aylık  ( her sene TÜFE’ye göre yeniden belirlenir.)

 

Katkı Payı: sisteme girebilmek için en az asgari katkı payının ödeneceğini bildiren bir yatırım planlanmalıdır. Bu rakamın üzerinde örneğin aylık 100 TL ( aylık katkı payı )ödeyeceğinizi emeklilik sözleşmesinde belirtebilirsiniz, bunun üzerinde yapmış olduğunuz ödemeler de sisteme kabul edilir. Asgari katkı payının altında yapmış olduğunuz ödemeler, katkı payı ödemesinde belirtilen esaslara göre yatırıma yönlendirilir. Katkı payı ödemeye ara verebilirsiniz.

 

Ödeme Şekli: ödemelerinizi aylık, 3 aylık, 6 aylık ya da yıllık olarak yapabilirsiniz. Nakit, kredi kartı, banka havalesi, otomatik banka talimatı, banka çeki, ATM, internet gibi tahsilat kanallarından ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Toplu Ödeme: sözleşmenin başında yapılan katkı payının üzerinde yapacağınız ödemeler için (toplu ödemeler ), yıllık katkı payından daha az olan ödemeler için %1, yıllık katkı payına eşit ya da fazla olan ödemeler için %0 yönetim kesintisi yapılır.

 

Ara Ödeme: daha sonraki katkı payı üzerinde yapılan ödemelerde, ödeme tarihinden önceki son bir yıllık döneme ait ödenmemiş katkı paylarına mahsup  edilenler ve ödeme tarihinden itibaren azami bir yıllık döneme ait ödenmesi gereken katkı payı olarak kabul edilenler dışında yapılan ek katkı payı ödemeleri için asgari katkı payının 80 katına kadar %1 bu tutarın üzerindeki ödemelerde %0 oranında yönetim gideri kesilir.

 

Ödemelerin Yatırıma Yönlendirilmesi: yapmış olduğunuz ödemeler ödemenin şirketimiz hesabına geçtiği saat itibariyle değer kazanmaya başlar. Şirketimiz hesabına saat 13:00’a kadar yapılan ödemeler aynı gün, saat 13:00’dan sonra yapılan ödemeler bir işgünü sonra değer kazanmaya başlayacaktır.

Fon İşletim Gideri: toplam fon birikiminiz üzerinden para piyasası likit-kamu  emeklilik yatırım fonu için günlük yüz binde 5 diğer fonlarımızda günlük yüz binde 7,5 oranında fon işletim gideri kesintisi yapılır.

Yönetim Gideri: yatırmış olduğunuz aylık katkı payı tutarına göre aşağıda belirlenmiş olan skalaya göre yönetim gideri kesintisi yapılır.

Katkı Payı ödeme aralığı Kesinti %  
80<=KP<=100   YG = %6 (KP  üzerinden)
100< KP<=250   YG = %5 (KP  üzerinden)
250< KP<=500   YG = %3 (KP  üzerinden)
500< KP<=750   YG = %2 (KP  üzerinden)
750< KP<=1.000   YG = %1 (KP  üzerinden)
1.000 TL ve üzeri   YG = %0 (KP  üzerinden)

KP: Katkı Payı              YG: Yönetim Gideri

Özel Hizmet Gideri: bireysel emeklilik sistemi yönetmeliğinde belirtilen bildirimler dışında yapılan bildirimler için birikimlerden yılda bir kez brüt asgari ücretin %2’si oranında yıl sonunda indirim yapılır.
Ara Verme Gideri: bir yıl süre ile katkı payı ödememiş olmanız durumunda katkı payı ödemeye ara vermiş kabul edilirsiniz. Ara vermiş kabul edilen emeklilik sözleşmenize ödeme yapıp yapmadığınıza bakılmaksızın önceden ödemeyi öngörmüş olduğunuz tutar üzerinden asgari ücretin aylık tutarının %25’ini aşmamak üzere birikiminizden ek yönetim gideri indirimi yapılır.

Adım Adım Emeklilik Bonus’u

  1. Adım: asgari katkı payını düzenli ödeyerek en az 5 yıl bu planda ya da eşit bonuslu diğer planlarımızda kalıp, bir yıldan fazla katkı payı ödemeye ara vermemişseniz 5. yıl sonundaki birikiminize ek olarak birikiminizin %1’i oranındaki bonus birikimlerinize eklenir.
  2. Adım: 1. Adıma ek olarak asgari katkı payını düzenli ödeyerek en az 10 yıl bu planda ya da eşit bonuslu diğer kalıp, bir yıldan fazla katkı payı ödemeye ara vermemişseniz 10. yıl sonundaki birikiminize ek olarak birikiminizin %1’i oranındaki bonus birikimlerinize eklenir.
  3. Emeklilik Adımı: 2. Adıma ek olarak asgari katkı payını düzenli ödeyerek en az 10 yıl bu planda ya da eşit bonuslu diğer kalıp, 56 yaşını doldurmuş (emeklilik hakkını elde etmiş) ve bir yıldan fazla katkı payı ödemeye ara vermemişseniz emekli olduğunuz zamanki birikiminize ek olarak birikiminizin %1.75’i oranındaki bonus birikimlerinize eklenir.

    Sonuç olarak birikimlerinizin % 3,75’i oranında BONUS kazanmış olursunuz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. bahar güneşi emeklilik planlamasında halen devam etmekteyim, fakat e-meil dresim denizcan_20 olarak kayredilmiş ve gerekli bilgileri takip edemiyprum, düzeltme yapılması… teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu