.Güncel Bilgiler

Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası’ndan Halk Finansal Kiralama’ya 50 milyon Euro kaynak

 Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası’ndan Halk Finansal Kiralama’ya 50 milyon Euro kaynak hakkındaki ayrıntılar aşağıdadır buyrun internetbankasi.org

halkbankHalkbank, Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası ile imzaladığı protokolle Halk Finansal Kiralama’ya 50 milyon Euro kaynak sağladı

Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası’ndan Halk Finansal Kiralama’ya 50 milyon Euro kaynak

 

Halkbank, Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası (AKKB) ile imzaladığı protokolle iştiraklerinden Halk Finansal Kiralama’ya 50 milyon Euro kaynak aktarıyor. 2 yılı geri ödemesiz 7 yıl vadeyle temin edilen kaynak, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde üretim, verimlilik ve istihdamın artırılması ve korunmasına yönelik finansal kiralama faaliyetlerinin finansmanı için KOBİ’lere kullandırılacak. Protokolle birlikte Halkbank’ın bugüne kadar reel sektörün finansmanı için uluslararası kuruluşlardan sağladığı kaynak miktarı yaklaşık 1,6 milyar Euro’ya ulaştı.

 

Halkbank ile Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası (AKKB), Halkbank iştiraki Halk Finansal Kiralama’ya aktarmak üzere 50 milyon Euro’luk yeni bir kredi protokolüne imza attı. Protokol kapsamında temin edilen kaynağın vadesi 2 yılı geri ödemesiz 7 yıl olarak belirlendi. Kredi programının garantörlüğünü Hazine Müsteşarlığı üstlendi. Halkbank, bu yeni kaynakla KOBİ’lerin üretim, verimlilik ve istihdamın artırılması ve korunmasına yönelik finansal kiralama faaliyetlerini finanse edecek.

 

Halkbank’ın KOBİ’lere sunduğu yatırım finansmanı desteğinin, AKKB ile imzalanan protokolle Halk Finansal Kiralama A.Ş. aracılığıyla devam ettiğini belirten Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan şunları ifade etti:

 

“Üreten Türkiye’ye ve KOBİ’lere yönelik finansal desteğini çeşitlendirme arayışını daima sürdüren Bankamız, bugüne dek pek çok uluslararası finans kuruluşuyla işbirliği yaptı. Bu işbirlikleri sayesinde KOBİ’lere kredi olarak kullandırmak üzere uzun vadeli ve uygun koşullu kaynaklar sağladı. Halkbank olarak önümüzdeki dönemde de Üreten Türkiye’nin en büyük destekçisi olacağız. Halk Finansal Kiralama aracılığıyla KOBİ’lere sağladığımız finansal kiralama desteği ülkemizde yeni istihdam alanları yaratacak. Bankamız ve AKKB arasındaki mevcut işbirliğimizin reel sektörün gerçekleştireceği atılımlara destek ve motivasyon sunmasını umut ediyoruz.”

 

AKKB Başkan Yardımcısı Mikolaj Dowgielewicz şöyle konuştu:

 

“AKKB olarak Türkiye hükümetinin KOBİ’lerin orta ve uzun vadeli krediye olan erişimlerini kolaylaştırma politikası çerçevesinde, KOBİ’lerin finansmanı konusunda Türkiye’nin önde gelen finans kuruluşlarından Halkbank’la yaptığımız işbirliğinin kapsamını genişletmekten büyük memnuniyet duyuyoruz. KOBİ’lerin gelişmeleri ve girişimcilik alanında yatırım yaparak bu alanda başat rol oynamaları, yeni istihdam yaratılmasında ve kişi başına düşen gelirin dolayısıyla da sosyo-ekonomik refahın artırılmasında kilit öneme sahip. AKKB bu yeni krediyle Türkiye’de faaliyet gösteren, başta yatırımlarının finansmanı için finansal kiralama yöntemini tercih eden küçük ölçekli işletmeler olmak üzere, tüm KOBİ’lerin orta ve uzun vadeli finansal kiralama enstrümanlarına gösterdiği yoğun talebin karşılanması için Halk Finansal Kiralama’nın çabalarına destek verecek.”

 

Halkbank’ın Halk Finansal Kiralama A.Ş.’ye aktarılmak üzere AKKB’den sağladığı ve KOBİ’lere kredi olarak kullandıracağı kaynaktan en fazla 249 çalışana sahip, yıllık cirosu 50 milyon Euro’yu, aktif büyüklüğü ise 43 milyon Euro’yu aşmayan firmalar yararlanabilecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu