.Güncel Bilgiler

Akbank Fon Türleri

Akbank Fon Türleri Hakkında Geniş Açıklama İçin Başlığa Tıklayınız www.internetbankasi.org

World Express Funds I, dünyanın önde gelen bankalarından olan Standard Chartered Investments (Luxembourg) S.A. tarafından kurulmuş olup, fon portföylerinin yönetimi bu bankanın iştiraki olan, yurt dışındaki kuruluşlar tarafından yapılmaktadır. Bankamızın ve Ak Yatırım’ın World Express Funds I yönetimi konusunda bir yetkisi, sorumluluğu ve katkısı bulunmamakta, sadece bu fonların Türkiye’de alım–satımına aracılık edilmektedir.

Fon Türleri

Fon Adı Fon Türü Döviz Cinsi
World Equities (Dünya Hisse Senetleri) Portföyü Hisse USD
European Equities (Avrupa Hisse Senetleri) Portföyü Hisse Euro
US Large Company Equities (Büyük ABD Hisse Senetleri) Portföyü Hisse USD
Global Bonds–USD (Global Tahviller) Portföyü Tahvil USD
Global Bonds-Euro (Global Tahviller) Portföyü Tahvil Euro
Global Balanced (Global Balans) Portföyü Karma USD

World Equities (Dünya Hisse Senetleri) Portföyü
Dünya çapında çeşitlendirilmiş bir hisse senedi portföyü olup, farklı ülkelerde bulunan kuruluşlar tarafından ihraç edilmiş hisse senetlerine yatırım yapmaktadır. Yatırımlar genellikle gelişmiş piyasalara yapılmaktadır. Ancak, portföyün net aktif değerinin %15’i, gelişmekte olan piyasalardaki şirketlerin menkul kıymetlerine yatırılabilir .

European Equities (Avrupa Hisse Senetleri) Portföyü
Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde faaliyet gösteren şirketlerin hisse senetlerine yatırım yapmaktadır. Yatırımlar, genellikle Avrupa’daki gelişmiş piyasalara yönelik olup, portföyün net aktiflerinin %25’i, Avrupa’da gelişmekte olan piyasalardaki şirketlerin hisse senetlerine de yatırılabilir.

US Large Company Equities (Büyük ABD Hisse Senetleri)Portföyü
Merkezleri, ABD’de olan veya faaliyetlerinin önemli bölümünü ABD’de gerçekleştiren şirketler tarafından ihraç edilen hisse senetlerine yatırım yapmaktadır. Yatırımlar genellikle S&P 500 Endeksinde yer alan şirketlere benzer nitelikler taşıyan ve yüksek piyasa kapitalizasyonuna sahip şirketlere ait hisse senetlerine yapılmaktadır.

Global Bonds–USD (Global Tahviller)Portföyü:
Bu fon, geniş ölçüde çeşitlendirilmiş kamu kuruluşları ya da özel şirketler tarafından çıkarılmış tahviller, bonolar ve varyantlardan oluşacak devredilebilir borçlanma senetlerine yatırım yapmak suretiyle sermaye kazancı elde etmeyi amaçlar. Portföyde bulunan borçlanma senetlerinin, en az %85’inin derecelendirme kuruluşları tarafından yüksek notla değerlendirilmiş olması gerekir. Bunun dışında portföy net aktiflerinin en fazla %15’ini, daha düşük kredi notuna (minimum B) sahip kuruluşların senetleri oluşturabilir.

Global Bonds–Euro (Global Tahviller)Portföyü
Geniş ölçüde çeşitlendirilmiş kamu kuruluşları ya da özel şirketler tarafından çıkarılmış tahviller, bonolar ve varyantlardan oluşacak devredilebilir borçlanma senetlerine yatırım yapmak suretiyle sermaye kazancı elde etmeyi amaçlar. Portföyde bulunan borçlanma senetlerinin, en az % 85’inin derecelendirme kuruluşları tarafından yüksek notla değerlendirilmiş olması gerekir. Bunun dışında portföy net aktiflerinin en fazla %15’ini, daha düşük kredi notuna (minimum B) sahip kuruluşların senetleri oluşturabilir. Bu portföyün Net Aktif Değeri Euro biriminden belirtilmekte, yatırım kararları da Euro perspektifinde gerçekleştirilmektedir.

Global Balanced (Global Balans)Portföyü
Varlıkları hisse senetleri ve borçlanma senetlerinden oluşan iki ana gruba yatırılmış ve bu gruplar arasında belirgin bir dengenin sağlanmış olduğu portföydür. Portföyün hisse senetlerine ilişkin kısmı, World Equities, borçlanma senetlerine ilişkin kısmı, Global Bonds–USD portföyü ile aynı esaslara göre yönetilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu