.Güncel Bilgiler

310 Bin Kişiye Banka Kredisiyle Emeklilik

310 Bin Kişiye Banka Kredisiyle Emeklilik nedir? 310 Bin Kişiye Banka Kredisiyle Emeklilik ? 310 Bin Kişiye Banka Kredisiyle Emeklilik hakkında ayrıntılı bilgi ve video sitemizde yayınlanmıştır buyrun

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’na borcu bulunan Bağ-Kurlulara emeklilik müjdesi geldi. SGK Başkanı Mehmet Emin Zararsız, yapılandırmadan yararlanıp borcunu kapatan yaklaşık 310 bin kişinin emeklilik imkanı bulunduğunu belirtti. Zararsız, bu çerçevede banka kredisiyle emeklilik için Ziraat Bankası ile anlaştıklarını da kaydetti.

SGK Başkanı Emin Zararsız, Torba Yasa ile Kurum’a borcu bulunan vatandaşlara yapılandırmanın detaylarını yerinde anlatacaklarını belirtti. İl müdürleri ve kendisinin borçlulara mektup göndereceğini ifade eden Zararsız, kendisinin 100 bin lira ve üzeri borcu olanlara, il müdürlerinin ise bin lira ile 100 bin lira arasında borcu olanlara mektup göndereceğini aktardı.

2 MİLYON 39 BİN KİŞİYE MEKTUP

Cep telefonlarına mesaj atarak da vatandaşın bilgilendirileceğini ifade eden Zararsız, müracaat için kalan sürelerin de sigortalılara bildirileceğini söyledi. SGK Başkanı, “Toplam 3 milyon 790 bin kişi bize borçlu. 100 bin lira ve üzerinde borcu bulunan 22 bin 533 kişiye ben mektup göndereceğim. Mektup gidecek kişi sayısı ise 2 milyon 39 bin kişi.” diye konuştu.

Konuşmasının ardından soruları cevaplayan Zararsız, borcunu ödediği zaman emekli olma ihtimali bulunan kişi sayısının 310 bin olduğunu belirtti. 272 bin kişinin sigortasını yatırmadığı için sigortalılığı durduğunu bunların sigortalılığının aktif hale geldiğinde emekli olma durumuyla karşı karşıya kalacaklarına vurgu yapan Zararsız, bunun için Ziraat Bankası ile anlaştıkları bilgisini verdi. Ziraat ile yapılan anlaşmanın detaylarının 1-2 güne kadar açıklanacağını belirten Zararsız, “Ziraat Bankası borcu olan herkese, SSK ve Bağ-Kurlulara kredi verecek. O paralar direk bizim hesaplarımıza aktarılacak. Vatandaşlar da emekli maaşına bağlanacak.” şeklinde konuştu. Zararsız, 2008 yılı yapılandırmasında Bağ-Kur’a borcu olan 144 bin 643 kişinin Halk Bankası’ndan çektiği krediyle ya da kendi cebinden ödeyerek emekli olduğu bilgisini verdi.

10 MİLYON LİRA ALACAKTAN VAZGEÇİLDİ

Yapılandırma imkanına şu ana kadar ciddi bir müracaat olmadığını kaydeden Zararsız, ilerleyen günlerde ciddi bir başvuru beklediklerini, başvuruların bitmesine son hafta kala personelin 24 saat esasına göre çalışacağını aktardı. SGK’nın vazgeçtiği alacak miktarının sorulması üzerine de “SGK’nın vazgeçtiği 50 liranın altında 10 milyon liradan vazgeçiyoruz.” cevabını verdi.

ÖLMÜŞ ANNE BABASININ MAAŞINI ALANLAR KURTULDU

Vatandaşın bilgilendirilmesi için hesaplama yöntemlerini internete koyacaklarını aktaran Emin Zararsız, bunun için vatandaşların 1 lira karşılığında e devlet şifresi almaları gerektiğine vurgu yaptı.

Sahtekarlık yaparak ölmüş anne ya da babasının maaşını aldığı tespit edilenlerin de yapılandırmaya başvurup başvuramayacaklarının sorulması üzerine Zararsız, ölmüş annesini babasının maaşını alanların borçlarının da yapılandırma kapsamına gireceği bilgisini verdi.

Borç yapılandırmasına başvuranların ilk taksiti yatırdıkları andan itibaren sağlıktan yararlanacaklarını müjdeleyen Zararsız, yeni yapılandırmada yüzde 52’den fazla yapılandırma beklediklerine işaret etti.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. emekli gunum doldugu halde bazı kısılere kefıllım oldugundan zıraat bankası emeklı olmam ıcın kredı imkanı saglamıyor 6111torba yasasında boyle bır sey varmı benı bılgılendırmenızı rıca ederım.mail adresıme bılgı gondermenızı arz ederım saygılarımla…

  2. sayın yetkılı, 1960 dogumluyum. ssk gırıs tarıhım 1978. toplam 2388 gun prımım var. 1992 ve 1993 dogumlu cocuklarımdan dolayı dogum borclanması yapmaya hak kazandım. 1212 gun ıcın 10.300 tl odersem hemen emeklı olacagımı soyledıler. borclanmamı hesaplattıgım halde 4 aydan berı odeyemedım. odeme gucum yok. zıraat bankasının emeklı olma koşulu ıle verdıgı bu kredıden bız ssk lılar nıcın faydalanamıyoruz. bız uvey evlat mıyız

  3. sayın yetkili emeklilik için kredi yalnız tr.de yaşayanlar içinmi ben yurdışı borçlanması yaptım parayıyatıracak ımkanım yok soruşturdum yurdışındakiler krediden faydalanamıyorlarmış.bu dogrumu lütfen beni aydınlatırsanız memmnun olurum.selamlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu